Ballina / Kërkoni rezultate për: Kërko

Kërkoni rezultate për: Kërko

Vuçiq shtyn Lisën Serbe të kthehet në Kuvend, kërkojnë themelimin e Asociacionit

Deputetë të Listës Serbe i kanë dhënë fund bojkotit disamujor duke u rikthyer në Kuvendin e Kosovës. Por jo të gjithë e kanë bërë një gjë të tillë, duke rikonfirmuar përçarjet brenda këtij subjekti, pas shkarkimit të ministrit Ljubomir Mariq. Shefi i Grupit parlamentar ka dalë në foltoren e Kuvendit për t’i treguar arsyet e kthimit. Kjo ndodhi, edhe pse …

Lexo më shumë »

Vulin kërkon rrëzimin e Qeverisë së Kosovës

Ministri i Punës dhe Çështjeve të Veteranëve, Aleksandar Vulin, beson se Qeveria, siç e quan ai “e Prishtinës” do të rrëzohet, dhe se vendi do të shkojë në zgjedhje të parakohshme. Vulin këtë deklaratë e ka bërë pasi gazetarët e pyetën në lidhje me mosmarrëveshjet e Listës Serbe dhe për zëvendësimin e ministrit Ljubomir Mariq, ai tha se të dyja …

Lexo më shumë »

Kërkohet interpelancë me Ramën për negociatat me BE-në

Shtatë deputetë të Kuvendit të Shqipërisë kërkojnë një interpelancë urgjente me kryeministrin Edi Rama për çështjen e hapjes së negociatave me Bashkimin Europian. Në një kërkesë dërguar kreut të Kuvendit Ilir Meta, deputetët, Mimoza Hafizi, Dashamir Shehi, Astrit Patozi, Nard Ndoka, Vangjel Dule, Agron Duka dhe Ben Blushi shprehin shqetësimin për shtyrje me afate të panjohuar të çeljes së negociatave …

Lexo më shumë »

Mustafa thotë do të kërkojë nga BE të marrë masa ndaj Gjuriqit

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, tha sot në Ferizaj se do të kërkojë nga Bashkimi Europian të marrë masa ndaj Serbisë për sjelljet provokuese të zyrtarit të saj, Marko Gjuriqit. Duke folur me rastin e përurimit të ETC-së në këtë qytet, kryeministri Isa Mustafa ka folur për deklaratat e Marko Gjuriqit në veri të Mitrovicës. Mustafa tha se do të …

Lexo më shumë »

Kërkohet seancë e jashtëzakonshme për fshatin Hade

Banorëve të Hades u janë shkaktuar dëme të konsiderueshme dhe të pariparueshme gjatë zhvendosjes për t’i hapur rrugë mihjeve për termocentralin e propozuar “Kosova e Re”, thuhet në Raportin Hetues të Panelit të Inspektimit të Bankës Botërore për zhvendosjen e dhunshme të banorëve të fshatit Hade në Obiliq. Kjo gjetje është publikuar në konferencën e organizuar nga Konsorciumi Kosovar i …

Lexo më shumë »

BE “kërkon nga Kosova zbatimin e marrëveshjes për AKS-në”

Presidenca sllovake, në emër të Këshillit të Ministrave të BE-së, u ka kërkuar autoriteteve kosovare që shpejt dhe me vullnet të mirë të zbatojë marrëveshjen për formimin e Asociacionit të Komunave serbe dhe të bashkëpunojnë me Gjykatën Speciale.  “Kosova thirret që shpejt dhe me vullnet të mirë të zbatojë të gjitha marrëveshjet paraprake, dhe kjo në veçanti ka të bëjë …

Lexo më shumë »

Lavrov akuza BE: Kërkon që Serbia të tradhëtojë Rusinë njësoj si Mali i Zi

Ministri i Jashtëm rus, Sergej Lavrov, deklaroi se po ushtron presion ndaj Serbisë që të mbyllë Qendrën Humanitare ruso-serbe në Nish nëse do që ti bashkohet Unionit. Sipas Lavrov, BE po përpiqet të krijojë një ngërç në marrëdhëniet Beograd-Moskë. Në një intervistë për agjencinë  e lajmeve Sputnik gjatë vizitës së tij në Serbi të martën, Lavrov tha se Brukseli e …

Lexo më shumë »

Mbrojtja kërkon lirimin e Ratko Mlladiçit

Mbrojtja e gjeneralit serb, i akuzuar për krime lufte në Bosnje dhe Hercegovinë, Ratko Mlladiç, kërkoi të martën para trupit gjykues të Tribunalit të Hagës lirimin e ish-komandant i Ushtrisë së Republikës serbe, Ratko Mlladiç. Ditën e fundit të argumenteve mbyllëse në gjyqin e Mlladiçit në Hagë, avokati i tij mbrojtës Dragan Ivetiç tha në gjykatë se i vetmi vendim …

Lexo më shumë »

Lumezi kërkon harmonizime për prononcimet publike të personave zyrtarë

Aleksandër Lumezi, Kryeprokurori i Shtetit gjatë një takimi me zyrtarë të lartë vendit ka kërkuar që të harmonizojnë, koordinojnë dhe të ndërmarrin veprime konkrete për prononcimet publike, të cilat janë bërë nga personat zyrtarë në emisionet televizive. Kryeprokurori i Shtetit Aleksandër Lumezi, ka pritur sot Drejtorin e përgjithshëm të Policisë së Kosovës, Shpend Maxhuni, Drejtorin e Administratës Tatimore të Kosovës, …

Lexo më shumë »

Vatra kërkon heqjen e murit në Mitrovicë sikur lapidarin e UÇPMB-së në Preshevë

Lëvizja qytetare Vatra me seli në Preshevë ka kërkuar largimin e murit në Mitrovicë ashtu siç e kishte larguar Serbia lapidarin e UÇPMB –së nga Presheva. “Kërkojmë që të intervenohet në mënyrë të njëjtë si në rastin e heqjes së lapidarit të UÇPMB-së nga forcat serbe më 2012 në Preshevë” , thënë ndër të tjera Lëvizja Vatra duke shtuar se …

Lexo më shumë »
BelgiumBrazil