Ballina / MAQEDONIA / Kronika

Kronika

Dhjetor, 2016

 • 29 Dhjetor

  Maskohet si ‘Baba Dimër’ dhe vjedh në një shitore të Shkupit

  Mbrëmë rreth orës 21:00 hajduti i maskuar si ‘Baba Dimri’ ka grabitur duke kërcënuar me një armë zjarri në një dyqan të Shkupit. Policia ka informuar se incidenti ka ndodhur në rrugën Budapest, në Taftalixhe dhe se ‘Baba Dimri’ hajdut ka marrë qarkullimin ditor dhe pastaj ka ikur në drejtim të panjohur. Kompetentët punojnë në sqarimin e plotë të rastit. …

 • 27 Dhjetor

  Ngrica në rrugët e Maqedonisë: 6 makina rrëshqasin jashtë rruge në aksin Ohër-Kërçovë

  Pesë automjete udhëtarësh dhe një automjet transportues kanë rrëshqitur nga rruga në rrugët magjistrale Ohër-Kërçovë në drejtim nga Novo Sella deri në grykën malore Presekë. Nuk ka persona të lënduar, ndërsa është shkaktuar dëm material, informoi policia e Ohrit. Sipas kumtesës policore, arsyet e rrëshqitjes së automjeteve janë ngricat në rrugë, shiu i ngrirë, por edhe shpejtësia e papërshtatshme e …

 • 16 Dhjetor

  Gjykata hodhi poshtë disa dëshmi ndaj Gruevskit

  Sot u mbajt seanca gjyqësore kundër Nikolla Gruevskit, Mile Janakieskit, Daniela Rangellova dhe 11 të akuzuarve të tjerë, të cilët janë pjesë e hetimeve të PSP-së për zhvillimet në komunën Qendër të bashkisë së Shkupit. Gjykatësja Tatjana Mihajllova i hodhi poshtë disa pjesë të përgjimeve dhe dëshminë e dëshmitarit të mbrojtur që të përdoret si dëshmi në procesin gjyqësor që …

 • 13 Dhjetor

  Me kafshë transporton 122 kg drogë drejt Maqedonisë

  Një sasi prej 122 kg drogë po transportohej me kafshë drejt Maqedonisë. Droga ishte futur në çanta dhe është kapur në Bllatë, në afërsi të Piramidës E-14/ 3 e cila kufizohet me fshatin Kllobçisht të Njësisë Administrative Maqellarë, rrethi Dibër dhe me fshatin Banjisht, Komuna Dibër e Madhe, Maqedoni. Pasi është konstatuar personi që transportonte drogë menjëherë janë vënë në …

 • 11 Dhjetor

  MPB: Një i arrestuar për shkak të fotografimit të fletëvotimit

  Ministria e Punëve të Brendshme, ka dalur me konferencë për shtyp, duke njoftuar rreth rrjedhjes së procesit zgjdhor. Në këtë konferencë ata kanë paraqitur disa parregullësi. “Është arrestuar një person, për shkak se ka fotografuar fletëvotimin në Komunën e Gazi Babës, ndërsa me shfaqjen e fletëvotimit deri në orën 12, janë regjistruar më pak raste. Ndërsa në fshatin Brest, një …

 • 11 Dhjetor

  Tentuan të vjedhin materialin zgjedhor nga kopshti i fëmijëve në Shtip

  Mbrëmë dy persona, deri tani të paidentifikuar kanë tentuar të thyejnë kopshtin e fëmijëve, të të cilin janë ruajtur materialet zgjedhore. Mirëpo janë penguar nga polici kujdestar, i cili është përkujdesur për materialin zgjedhor. “Natën e të dielës, rreth orës 00:40 në Shtip në rrugën “Braqa Danevi” në kopshin e fëmijëve, dy persona të panjohur, kanë tentuar të vjedhin materialin …

 • 11 Dhjetor

  Dy persona në Koçani kanë ofruar 1 mijë denarë për një votë

  Policia e Koçanit ka ngritur padi penale kundër S.M (28) dhe Z.B (50), nga fshati Tërkanje, për shkak të dyshimeve të veprës penale “shkelje e lirisë së përcaktimit të votuesve”. Njoftohet se të dytë në fillim të muajit dhjetor, nga disa familje kanë kërkuar që të votojnë për një parti politike, duke ju ofruar shumë parash prej 1000 denarë. Policia …

 • 2 Dhjetor

  Fokus: Të akuzuarit e “Monstrës” u përgjuan

  Katër nga të akuzuarit e rastit “Monstra”, Ali Demiri, vllëzërit Afrim dhe Agim Ismailoviç si dhe Fejza Aziri, sipas javores “Fokus” kanë qenë të përgjuar shumë kohë më parë se të ndodhë vrasja e pesë të rinjve në afërsi të liqenit të Smillkovës.  Demiri ka qenë i përgjuar edhe me 20 prill të vitit 2012 ose tetë ditë para vrasjes …

 • 1 Dhjetor

  Materiali promovues turistik i Maqedonisë vlerësohet si më i miri

  Agjencia për promovimin dhe mbështetjen e turizmit ka arritur që ta merr vendin e parë, në konkurencën e 20 shteteve, për dizajnimin e materialit promovues për turizëm. Vlerësimi është bërë nga Komisioni i Panairit të Shumadisë dhe qytetit të Kraguevcit, ndërkaq për të tetën herë me radhë, u zgjodhën agjencitë më të mira në pesë kategori: për rakinë më të …

Nëntor, 2016

 • 30 Nëntor

  Padi për pesë të punësuar në MPB të Maqedonisë

  Kontrolli i brendshëm në MPB në Maqedoni ka hapur lëndë për pesë të punësuar në MPB-në për keqpërdorim detyre. Për dy të punësuar do të jepen padi penale për tentim të blerjes së votës. Për tre të punësuar tjerë, MBP do të lëshojë vendim për suspendim nga puna për keqpërdorim të pozitës dhe thyerje të rregullores së punës në MPB./Telegrafi/

BelgiumBrazil