Ballina / MAQEDONIA / Lokale

Lokale

Janar, 2017

 • 24 Janar

  Transporti publik në Shkup anashkalon zonat shqiptare

  Heqja e autobusëve shtetëror në linjat 9 dhe 19 vazhdon të shkaktojë revoltë tek qyterët, veçanërisht te banorët e komunave Çair dhe Shuto Orizarë. Igor Janushev drejtor i NTP-së Shkup tha se ndarja e linjave mes transportuesve privat dhe atyre të NTP-Shkup është bërë me vendim të këshillit të Bashkisë së Shkupi që para 1 viti e gjysmë. “Kjo çështje …

 • 5 Janar

  460 shfrytëzues në Kërçovë marrin shtesa fëmijërore dhe prindërore

  Në qendrën për mbrojtje të fëmijëve në Kërçovë vazhdon pagesa e shtesave fëmijërore, shtesave të prindërve si edhe shtesat për fëmijët me nevoja të veçanta. Kjo bëhet e ditur nga bashkërenduesi i kësaj qendre, Sadik Emro, i cili u bën thirrje shfrytëzuesve të këtyre mjeteve, që sa më shpejtë të përfundojnë me ripërtëritjen e dokumentacioneve të nevojshme që këtë ndihmë …

Dhjetor, 2016

 • 29 Dhjetor

  Maskohet si ‘Baba Dimër’ dhe vjedh në një shitore të Shkupit

  Mbrëmë rreth orës 21:00 hajduti i maskuar si ‘Baba Dimri’ ka grabitur duke kërcënuar me një armë zjarri në një dyqan të Shkupit. Policia ka informuar se incidenti ka ndodhur në rrugën Budapest, në Taftalixhe dhe se ‘Baba Dimri’ hajdut ka marrë qarkullimin ditor dhe pastaj ka ikur në drejtim të panjohur. Kompetentët punojnë në sqarimin e plotë të rastit. …

 • 27 Dhjetor

  Ngrica në rrugët e Maqedonisë: 6 makina rrëshqasin jashtë rruge në aksin Ohër-Kërçovë

  Pesë automjete udhëtarësh dhe një automjet transportues kanë rrëshqitur nga rruga në rrugët magjistrale Ohër-Kërçovë në drejtim nga Novo Sella deri në grykën malore Presekë. Nuk ka persona të lënduar, ndërsa është shkaktuar dëm material, informoi policia e Ohrit. Sipas kumtesës policore, arsyet e rrëshqitjes së automjeteve janë ngricat në rrugë, shiu i ngrirë, por edhe shpejtësia e papërshtatshme e …

 • 14 Dhjetor

  Aksion grumbullimi të mbeturinave elektrike dhe elektronike në komunën Aerodrom

  Komuna e Aerodromit në Bashkinë e Shkupit organizon aksion për grumbullimin e hedhurinave elektrike dhe elektronike të cilat janë të rrezikshme për shëndetin e njeriut. Komuna u bën thirrje qytetarëve që të shtunën të grumbullojnë të gjitha pajisjet që nuk u nevojiten më dhe janë të pashfrytëzueshme. Këtu përfshihen kompjuterë të vjetër dhe laptopë, tastatura, kabllo, ndëgjuese, telefona, kamera dhe …

 • 11 Dhjetor

  Most: Votimi në Kumanovë nis me vonesë, fotografohen fletëvotimet

  Sipas informacioneve të vëzhguesve dhe koordinatorëve rajonal janë hapur të gjitha vendvotimet ku MOST ka vëzhgues të saj Vendvotimi numër 1036 në komunën e Kumanovës, është hapur me 15 minuta vonesë. Vendvotimi numër 2210 në komunën e Velesit është hapur me 30 minuta vonesë për shkak të asaj se nuk ka pasur energji elektrike. Deri më tani MOST ka vërejtur …

 • 6 Dhjetor

  Organizohet Panairi i shoqatave qytetare të Bashkisë së Shkupit

  Në Qendrën kulturore rinore në Shkup do të mbahet Panairi i shoqatave të qytetarëve për vullnetarizëm dhe qytetari vepruese të Bashkisë së Shkupit. Agjencia e Lajmeve AIM bën të ditur se motoja e panairit është ”Përmes vullnetarizmit në qytetari vepruese”, ndërsa organizohet nga ”Qendra vullnetare e Shkupit”, kurse financohet nga Bashkia e Shkupit. Në Panair do të prezantohen shoqata të …

 • 5 Dhjetor

  Në Shkup do të promovohet klubi i grave menaxhere

  Agjencia ”Marili” do ta promovojë klubin e afarizmit të grave menaxhere, qëllimi i së cilës është lidhja e grave menaxhere dhe përmirësëimi i komunikimit ndërmjet tyre. Klubi do të jetë vend ku gratë menaxhere do të mund që të promovojnë idetë e tyre dhe inovacionet, të përfitojnë mbështetje, marketing dhe promovim. Në kuadër të klubit do të organizohen edhe punëtori …

 • 3 Dhjetor

  Fillon ndërtimi i qarkores së Shkupit e dëmtuar gjatë vërshimeve

  Ka filluar rikonstruimi i plotë i pjesëve të dëmtuara të qarkores së Shkupit, e cila u dëmtua gjatë vërshimeve të 6 gushtit. Punimet do t’i realizojë Transmet, me investim të Ndërmarrjes Publike për rrugë shtetërore. Me rikonstruimin e kesaj qarkore do të përfshihen 1500 metra, duke përfshirë edhe qarkoren në Haraçinë dhe Hipodrom./Telegrafi/

 • 3 Dhjetor

  Ahmeti: Përçarja e votës do të ketë pasoja për të gjithë

  Bashkimi Demokratik për Integrim, në Strugë ka mbajtur takim parazgjedhor, ku ka prezentuar platformën e saj për zgjedhjet e parakohshme parlamentare.  “BDI e ka fitoren e sigurt, por nuk më gëzon fitorja e BDI-së nëse aq shumë mandate do të humbin shqiptarët me përçarjen e votës. Sa do parti të vogla që janë, dëm të madh do të shkaktojnë, sidomos në zonën e pestë zgjedhore. Ju …

BelgiumBrazil