Ballina / Info

Info

Kiev, lind fëmija që ka 3 prindër

Pas vitesh të tëra përpjekjeje të pasuksesshme, ata janë bërë prindër të një fëmije, që erdhi në jetë përmes një metode të rrallë: atë të fekondimit “in vitro” me 3 persona. “The Times” raporton se mjekët në Kiev përdorën një metodë të quajtur tranferimi pronuklear, në atë që konsiderohet si herë e parë në botë. Gjithsesi, ky nuk është fëmija …

Lexo më shumë »

Sot fillon fushata “Promovimi i qumështit të freskët vendor”

Me moton “Qumështi i vendit tim”, fushata është gjithëpërfshirëse dhe ka për detyrë informimin e qytetarëve të Kosovës për rëndësinë dhe dobitë e konsumimit të qumështit të freskët dhe të pasterizuar. Qumështi vendor i Kosovës është i kualitetit të lartë dhe përmban të gjithë përbërësit e nevojshëm si proteinat, hidratet e karbonit, yndyrërat, mineralet, dhe vitaminat. Qumështi i freskët konsumohet …

Lexo më shumë »

Transformimi i pabesueshëm i 7-vjeçarit që peshonte 3 kg

Priscilla Morse udhëtoi gjysmën e botës vitin e kaluar për të adoptuar një djalë 7 vjecar, i cili kishte nevojë për ndihmë, pasi pa një foto prekëse të jetimit në Facebook. Kur zonja Morse mbërriti në jetimoren në Bullgari për të finalizuar adoptimin e djalit Ryan, ai peshonte vetëm 3 kilogram dhe ishte në prag të vdekjes. Por pas më …

Lexo më shumë »

“Alo! Qeni më la jashtë makinës”

Po, kjo ka ndodhur me të vërtetë! Në Serina, në provincën e Bergamo, zjarrfikësit kanë marrë një telefonatë të cuditshme për ndihmë: “Mund të vini urgjentisht në Serina?! Qeni më ka lënë jashtë makinës dhe motori i automjetit është i ndezur”. Ai që mori në telefon ishte një burrë rreth të gjashtëdhjetave. Sapo burri doli nga makina, qeni filloi të lëvizte në …

Lexo më shumë »

Tekniku i avionit të rrëzuar tregon si mbeti gjallë

Ervin Turimi, tekniku i avionit brazilian të rrëzuar dje, është njëri nga gjashtë personat që kanë mbetur gjallë pas rrëzimit të avionit në Kolumbi. “Mbeta gjallë, shpëtova, sepse ndoqa dhe zbatova udhëzimet që duhet me rastin e aterrimit ë dhunshëm të avionit. Kam parë se shumë veta nuk iu përmbajtën udhëzimeve të pilotit. Hoqën rripat e sigurisë, u ngritën nga …

Lexo më shumë »

Shihni sesi reagojnë vogëlushët pasi takojnë yjet e Barcelonës (Video)

Këta dy vogëlushë më në fund kanë realizuar ëndrrën e  tyre, pasi të takosh idhullin tënd të futbolllit  për ta e tillë quhet. Djemtë janë të apasionuar  pas këtij sporti dhe me padurim presin yjet e futbollit të Barcelonës  për ti takuar në Aeroportin  Glasgow, para ndeshjes së Barcelonës me Celtic.  Vogëlushët takuan  treshen e famshme Lionel Messi, Neymar dhe …

Lexo më shumë »

Zaevin e nxjerrin me plis në Ditën e Flamurit [foto]

Një pjesë e mediave të afërta me VMRO-DPMNE sot me rastin e Ditës së 28 Nëntorit – Festës së Flamurit dhe Pavarësisë së shtetit shqiptar e kanë nxjerrë liderin e LSDM-së, Zoran Zaev me plis në kokë. Në tekstin e shkruar dhe të shpërndarë në shumë portale theksohet se Zaev është një nga politikanët që po angazhohet për federalizimin dhe …

Lexo më shumë »
BelgiumBrazil