Ballina / Info / Kuriozitete

Kuriozitete

Djaloshi që u bë milioner në moshën 14-vjeçare, kjo është historia e tij!

Një adoleshent është bërë milioner në moshën 14-vjeçare, pas një marrëveshje fitimprurëse për një copë tokë. Britaniku Harvey Millington bleu rreth 1.2 hektarë tokë pasi kishte fituar plot 100 mijë sterlina nga biznesi i tij. Nxënësi i shkollës shiste disqe të taksave rrugore, nga ato që vendosen te xhami i makinës dhe të kujtojnë për afatet e pagesave. Toka që …

Lexo më shumë »

Hirushja e Japonisë

Kur perandoresha Michiko e Japonisë, të festojë 82-vjetorin e saj të lindjes të enjten, ajo do të festojë gjithashtu rreth gjysmë shekulli martesë me perandorin Akihito. Michiko, i pari person i shtresës së ulët që martohet në familjen mbretërore japoneze, është konsideruar si Hirushja pas takimit të saj me Akihiton, i cili atëherë ishte princi trashëgimtar. Çifti u takua në …

Lexo më shumë »

Burri pa duar merr patentë shoferi, pasi mësohet të vozisë me këmbë (Video)

Vikram Agnihotri nga Indore e Indisë, e ka marrë patentën e shoferit megjithëse nuk ka duar, pasi është mësuar të kontrollojë timonin me njërën këmbë, teksa me tjetrën pedalet e gazit. Instruktorët e kanë shikuar me vëmendje 45-vjeçarin, teksa e ka ndezur veturën dhe derisa e ka përfunduar vozitjen, para se t’i japin licencën. Burri që i kishte humbur duart …

Lexo më shumë »

“Magji” në Guinness: Ndërron 18 veshje të ndryshme – brenda vetëm një minute (VIDEO)

Avery Chin dhe Sylvia Lim nga Malajzia, e kanë thyer rekordin me ndërrimin e 18 veshjeve brenda vetëm një minute. Ata kanë hyrë në Librin e Rekordeve të Guinnessit, duke e tejkaluar rezultatin e mëparshëm me 16 ndërrime. Në videon që do ta shihni, mashkulli e ngre dhe e ul poshtë një “kabinë” improvizuese, ndërsa Lim shfaqej shpejtë me rroba tjera: …

Lexo më shumë »

Toyota projekton robot për ata që nuk kanë fëmijë (VIDEO)

Toyota ka projektuar një robot të quajtur Kirobo Mini – një robot foshnje i dizajnuar për të bërë mimikë dhe shumë gjëra tjera që mund të bëjë një foshnjë, si shembull ecje të pasigurt dhe pëshpërima. Lindshmëria në Japoni ka rënë në 50 vitet e fundit dhe roboti është dizajnuar për tu shërbyer njerëzve të cilët nuk kanë fëmijë të …

Lexo më shumë »

Re e errët apo anije alienësh?!

Disa pamje misterioze të filmuara në Peru kanë ndezur një debat mes komentuesve. Në qiell është kapur “dicka” dyshuese për të cilën komentet janë të shumta. Disa thonë se është një anije alienësh ndërsa të tjerë e kanë quajtur një re më të errët se të tjerat. Por, ka të tillë që mendojnë se është vetëm një montim me efekte …

Lexo më shumë »

Çifti kanë 13 djem, por do të bëjnë fëmijë derisa të lindë një vajzë (VIDEO)

Një çift që për 20 vjet po përpiqet që të lindë një vajzë, ka rrëfyer se nuk do të ndalojë derisa t’ia arrij qëllimit, pavarësisht se ka 13 djem. Irineu Cruz dhe bashkëshortja e tij Jucicleide Silva nga Concei ao de Coit, Brazil, kanë 13 fëmijë nga 1-muajsh deri në 18-vjeç. Por mesa duket ata janë të vendosur që të …

Lexo më shumë »

E mbani mend Pipi Çorapegjatën? Ja si duket ajo sot (FOTO)

Shumë prej nesh e mbajnë mend Pipi Çorapegjatën, madje janë rritur me aventurat e saj në film ose në libër. Historia e vajzës flokëkuqe me dy bishtaleca që jetonte vetëm me një majmun dhe një kalë të bardhë në një vilë në Suedi ka bërë për vete miliona lexues e shikues në mbarë botën. Fillimisht lindi si libër, por më vonë, …

Lexo më shumë »

A e dini pse stjuardesat i mbajnë duart prapa kur pasagjerët hynë në aeroplan?

Nëse jeni një udhëtar me eksperiencë, ose një njeri që keni kurreshtje mund të keni vërejtur se stjuardesat pothuajse gjithmonë mbajnë duart prapa shpinës kur përshëndesin pasagjerët që futen në kabinën e aeroplanit. Kur ato bëjnë këtë punë, nuk është se ato janë duke kontrolluar rrypat e sigurimit nëse janë kontrolluar ose nëse telefonat e pasagjerëve janë të fikur. Duket se …

Lexo më shumë »

Pije energjike me pleh dhie!

Romakët nuk kishin ndonjë medikament për të mbyllur plagët dhe aq më pak një “band-aids’, ose ngjitësit e zakonshëm që blihen në farmaci. Ata kishin shpikur një mënyrë për të kuruar plagët e tyre; plehun e dhive. Zakonisht, plehun e mblidhnin gjatë pranverës dhe kur ishte më e freskët. Kjo nuk është më e keqja. Kalorësit romanë e përdornin plehun …

Lexo më shumë »
BelgiumBrazil