Ballina / Kosova / Kultura

Kultura

Dhjetor, 2016

 • 16 Dhjetor

  Policia e Kosovës e gatshme të mbrojë trashëgiminë kulturore

  Më shumë se 50 zyrtarë të policisë u mblodhën në Prizren këtë javë për të marrë pjesë në një trajnim tre-ditor mbi mbrojtjen dhe promovimin e trashëgimisë kulturore, në kuadër të projektit “Ndërtimi i Besimit Përmes Mbrojtjes Kulturore” të financuar nga Bashkimi Evropian në Kosovë dhe implementuar nga Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP). Njësiti i Policisë së …

 • 15 Dhjetor

  Ish-ministrat e Kulturës dënohen me nga 1 vit burgim me kusht

  Pas vendimit të Gjykatës së Apelit që ta kthej në rigjykim rastin e dy ish-ministrave të Kulturës, Astrit Haraçija e Valton Beqiri, Gjykata Themelore e Prishtinës ka marrë vendim që ish-ministrat e Kulturës Astrit Haraçija dhe Valon Beqiri t’i dënojë me 1 vit burgim më kusht. Përveç Haraçisë dhe Beqirit, gjykata i ka shpallur fajtor edhe dy të akuzuarit e …

 • 11 Dhjetor

  Mungesë arti apo mungesë buxheti

  Teatri Kombëtar i Kosovës, për vite me radhë ka qenë tempull i artdashësve dhe kulturës, e cila nga Kosova ka pasur jehonë në shumë vende të zhvilluara të botës. Në dërrasat e tij kanë shkelur për vite me radhë shumë prej emrave që bënë historinë e lojës para publikut, duke nisur e përfunduar karrierën në të. Megjithatë, sidomos në vitet …

Nëntor, 2016

 • 1 Nëntor

  Në Kuvend u hap ekspozita “Kristalet e Trepçës”

  Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, sot, në hollin e Kuvendit, bëri hapjen e ekspozitës “Kristalet e Trepçës”, në të cilën janë ekspozuar minerale të ndryshëm të nxjerrë nga nëntoka e Kosovës. Në ceremoni morën pjesë edhe studentë të Universitetit “Isa Boletini” në Mitrovicë. Ditën e sotme, kryetari Veseli e konsideroi të jashtëzakonshme. Ai tha se tani të gjithë ndihen të lehtësuar, …

Tetor, 2016

Shtator, 2016

 • 27 Shtator

  Ish-këshilltari i Thaçit “shpërblehet” me 82 mijë euro

  Ministria e Kulturës e ka subvencionuar pas vitit 2010 me 82 mijë euro Fadil Hysajn, ish-këshilltarin për kulturë të ish-kryeministrit Hashim Thaçi. Ai para tetë vjetësh ishte “përforcimi” për çështje kulturore i Thaçit dhe sa ishte këshilltar themeloi etno-teatrin në Kukaj. Fiks 82 mijë euro para të Ministrisë së Kulturës, kanë përfunduar në llogari të Fadil Hysajt, ish-këshilltar për kulturë …

 • 26 Shtator

  Në Mitrovicë hapet ekspozita për Muharrem Qenën

  Me rastin e 10 vjetorit të vdekjes së artistit Muharrem Qena, Muzeu i Mitrovicës në bashkëpunim me “Mitrovica Guide” organizuan një manifestim me familjarët e Muharrem Qenës, me ç’rast u evokuan kujtime rreth jetës dhe veprimtarisë së artistit në fjalë. Gjatë bashkëbisedës me Igballe Qena, Leze Qena, Sadedin Prekazi, u diskutua fëmijëria, lidhja e Muharremit me Mitrovicën, rinia dhe formomi …

BelgiumBrazil