Ballina / Kosova / Lokale

Lokale

Janar, 2017

 • 25 Janar

  Dogana e Kosovës parandalon kontrabandën prej 7 ton duhan të papërpunuar (FOTO)

  Njësitë e Doganës së Kosovës në bashkëpunim me njësitë policore në rajonin e Ferizajt, në dy aksione të ndara kanë kapur afër 7 ton duhan, sasi kjo e futur ilegalisht në Kosovë.  Në aksionin e parë, Dogana e Kosovës së bashku me njësit policore në fshatin Dardani të Ferizajt kanë ushtruar kontrolle në 2 lokacione ku kanë gjetur dhe sekuestruar …

 • 20 Janar

  ATK mbyll 15 lokale të lojërave të fatit

  Drejtoria e Lojërave të Fatit në Administratën Tatimore të Kosovës, ka zhvilluar sot aksion tek subjektet të cilat ushtrojnë veprimtari të lojërave të fatit. Nga aksioni i cili ka nisur nga ora 11:00 në qytetin e Prishtinës dhe të Fushë Kosovës, janë evidentuar disa parregullsi të cilat nuk janë në përputhshmëri me ligjin për lojërat e fatit. Sipas informacioneve që …

 • 11 Janar

  Vdes një person në Pallatin e Drejtësisë

  Një person ka vdekur dje në ambientet e Pallatit të Drejtësisë. Sipas zyrtares për informim të Gjykatës Themelore të Prishtinës, Mirlinda Gashit, personi që ka vdekur në Pallatin e Drejtësisë ka qenë palë në procedurë në një çështje civile. Gashi ka bërë të ditur se rasti ka ndodhur në Departamentin e Përgjithshëm – Divizioni për Çështje Civile. Sipas saj, personi që ka …

 • 10 Janar

  Lladrovci pezullon katër zyrtarë komunal të Drenasit

  Kryetari i Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci ka pezulluar nga detyra 4 zyrtarë komunal- shërbyes civilë.  Në një komunikatë dërguar për media thuhet se Kryetari Lladrovci mori një vendim të tillë për shkak se ndaj katër zyrtarëve komunal, iu është ngritur aktakuzë. Më tutje thuhet se Kryetari i Drenasit Ramiz Lladrovci, këtë veprim e ka bërë duke u bazuar në …

Dhjetor, 2016

 • 29 Dhjetor

  Kuvendi miratoi Rezolutën për rrënimin e murit në veri të Mitrovicës (Dokument)

  Kuvendi i Kosovës me 74 vota për dhe dy abstenime miratoi rezultatin lidhur me ndërtimin e ilegal të murit në veri të Mitrovicës. Nga projekt rezolutë me dakrodim të të gjitha grupeve parlamentare të LDK, PDK, Nisma dhe VV, janë hequr dy kërkesa që janë paraqitur në projekt rezolutën javën e kaluar, e që  ishin kërkesa që kryeministri të bëjë …

 • 28 Dhjetor

  Tahiri inauguron objektin e Qeverisë në veri

  Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, sot ka inauguruar objektin e Qeverisë së Kosovës në komunën veriore të Mitrovicës. Ky proces shënon shtrirjen dhe konsolidimin e sovranitetit të shtetit të Kosovës edhe në pjesën veriore të vendit, në bazë të vendimit të Qeverisë së Kosovës dhe si rezultat i Marrëveshjes së Brukselit. Me këtë rast Tahiri deklaroi se pas një periudhe …

 • 27 Dhjetor

  Rakiq: Nëse Prishtina dhe Brukseli nuk e bëjnë, ne do ta formojmë Asociacionin

  Nëse Prishtina dhe Brukseli së shpejti nuk zbatojnë atë që është paraparë dhe rënë dakord me marrëveshjen e Brukselit për formimin e Asociacionit të komunave serbe atëherë përfaqësuesit politikë të serbëve nga Kosova, vet do ta formojnë AKS-në. Kështu ka deklaruar sot kryetari i Mitrovicës Veriore, Goran Rakiq. Ai në një deklaratë për “Tanjug” tha se kryetarët e komunave me shumicë …

 • 24 Dhjetor

  Vdes një i burgosur në Dubravë

  Në Spitalin e Burgut të Dubravës ka vdekur njëri nga të burgosurit që ishte duke e vuajtur dënimin në këtë qendër. Lajmin e ka bërë të ditur Policia e Kosovës përmes raportit 24 orësh. “Viktima ka ndërruar jetë në Spitalin e Burgut të Dubravës derisa ishte duke vuajtur dënimin, vdekjen e tij e ka konstatuar ekipi mjekësor”, thuhet në raport. …

 • 23 Dhjetor

  Identifikohen mbi 400 vetura të dyshuara për shmangje doganore

  Njësia e Auto-krimeve, në kuadër të Drejtorisë Rajonale të Policisë në Mitrovicë, gjatë vitit 2016 ka identifikuar mbi 400 vetura, me dokumentacion jopërkatës. Sipas policisë rajonale të Mitrovicës, identifikimi i këtyre veturave është bërë në lokacione të ndryshme, përfshirë kompani biznesi, auto sallone, auto pjesë dhe vetura personale, të gjitha këto në zonën e përgjegjësisë së Drejtorisë Rajonale të Policisë …

 • 19 Dhjetor

  Aksident në Ferizaj: Një i vdekur e pesë të lënduar

  Një person ka ndërruar jetë pas një aksidenti të trafikut që ka ndodhur mbrëmë rreth orës 20:30 në afërsi të fshatit Varosh. Rasti ka ndodhur në rrugën Ferizaj- fshati Varosh, ku sipas raporteve të para, ngasësi i automjetit të udhëtarëve me targa vendore (R.D. m/sh/k 20 vjeç), humb kontrollin mbi timonin dhe me atë rast automjeti rrokulliset dhe pesë persona …

BelgiumBrazil