Ballina / Kosova / Politikë

Politikë

Janar, 2017

 • 27 Janar

  Jep dorëheqje drejtori i AKI-së (Dokument)

  Drejtori i Agjencisë Kosovare të Inteligjencë, Agron Selimaj, ka dhënë sot dorëheqje nga posti i tij. Në letrën e dorëheqjes së tij (drejtuar presidentit Hashim Thaçi dhe kryeministrit Isa Mustafa), që mund ta shihni më poshtë, ai falënderon bashkëpunëtorët, ndërkaq shprehet krenar që ka kontribuuar në çështjet e sigurisë së Kosovës. Por, nuk cek arsyet e dorëheqjes. Selimaj ishte emëruar …

 • 27 Janar

  Nikoliq pret nga Trumpi të deklarohet se çfarë qëndrimi ka për Kosovën

  Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliq, ka deklaruar se pret nga administrata e re e presidentit Donald Trump, që të deklarohen lidhur me qëndrimin e tyre në raport me Kosovën. “Pres nga administrata e re e SHBA-ve të mendojë dhe të na tregojë se çfarë mendojnë ata për Kosovën”, ka deklaruar Trump gjatë një interviste dhënë një televizioni portugez. Presidenti serb …

 • 27 Janar

  Brenda 2 javësh sërish seancë për Haradinajn

  Gjykata e Colmanit në Francë, pritet që brenda dy javës të zhvillojë edhe një seancë për liderin e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinajn. Këtë e ka bërë të ditur avokati i tij në Kosovë Arianit Koci përmes profilit në Facebook. “Seanca për z. Haradinaj pritet të mbahet brenda dy javëve”, ka shkruar Koci. Haradinaj ishte arrestuar me një urdhër-arrest …

 • 24 Janar

  Thaçi: Pozitë e opozitë duhet të bashkohen kundër planit të Serbisë për Kosovën

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi duke iu referuar dialogut mes Kosovës dhe Serbisë në Bruksel, ka deklaruar se është koha që opozita dhe pozita të bëhen bashkë. “Nuk është koha e ndarjes, por bashkimit dhe unitetitet politik ashtu si edhe institucional. Institucionet duhet të bashkohen kundër Serbisë, në mënyrë që t’i përgjigjemi këtij plani të Serbisë për Kosovën”. “Kosova ka …

 • 24 Janar

  Mediat serbe: Trump dhe Putin ndajnë botën, e nisin me Kosovën!

  Donald Trump dhe Vladimir Putin do të ndajnë botën dhe këtë gjë do ta fillojnë prej Serbisë. Me pak fjalë, sipas medieve serbe, ky do të mund të ishte një përshkrim i analizave, të cilat kanë dalë gjatë ditëve të fundit, si nga mediat perëndimore, ashtu edhe ato ruse. Në mënyrë të veçantë, në përputhje me pritjet se do të …

 • 23 Janar

  Vuçiq, mesazh shqiptarëve: Mos luani me mjete dhe me armë

  Kryeministri serb Aleksandar Vuçiq ka thënë se nuk ka shpresa të mëdha përpara vazhdimit të nesërm të dialogut me Prishtinën nesër në Bruksel, por se ai shpreson në një mesazh të qartë të BE-së në lidhje me siç ka thënë ai, “përdorimin e armëve dhe mjeteve, ku ato nuk e kanë vendin”. “Nuk kam pritje të mëdha, është e rëndësishme …

 • 21 Janar

  Gjini: Koha e Ramushit po vjen

  Nënkryetari i Parë i  AAK-së, Ardian Gjini, në fjalën e tij në përmbyllje të protestës së sotme në përkrahje të Ramush Haradinajt, tha se ‘po vjen koha e Ramushit’. Gjini tha se Haradinaj nuk është duke u mërzitur për vetën e tij dhe procesin që po e kalon, por është duke u mërzitur për atë që po e kalon Kosova …

 • 20 Janar

  Pacolli nga SHBA-të: Jam i vetmi i ftuar në inaugurimin e Trumpit

  Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli që po gjendet në SHBA, për të marrë pjesë në ceremoninë e inaugurimit të presidentit të ri të këtij shteti, Donald Trump. Ai beson se është i vetmi kosovar, që është pjesë e këtij organizimi e ftesë zyrtare. “Po më duket jam i vetmi. Nuk kamë parë deri më tani. Nuk më ka thirr askush, …

 • 19 Janar

  “Armët” bashkojnë deputetët e Kuvendit të Kosovës

  Është votuar në parim Projektligji për Armët. Për këtë Projektligj pati pajtueshmëri nga të gjitha grupet parlamentare në Kuvendin e Kosovës. Ministri i MPB-së Skënder Hyseni i cili ka prezantuar këtë projektligj njoftoi se 260 mijë armë të paligjshme janë në duar të personave civilë të qytetarëve të Kosovës, ndërsa kanë qenë mes 310-340 mijë. Ai tha se çdo i …

 • 19 Janar

  Mohohen përleshjet mes Policisë së Kosovës dhe Xhandarmërisë së Serbisë në kufi

  Policia e Kosovës ka demantuar raportimet në një media se në një zonë të kufirit të Kosovës me Serbinë ka pasur shkëmbime me armë zjarri mes pjesëtarëve kosovarë dhe atyre të xhandarmerisë serbe.  “Referuar këtyre raportimeve ju informojmë se nuk ka asnjë informacion zyrtar se ka ndodhur një rast i tillë”, tha  zëdhënësi Baki Kelani. “Lajmi i publikuar është veçse …

BelgiumBrazil