Ballina / Kulturë (faqja 2)

Kulturë

Tetor, 2016

Shtator, 2016

 • 26 Shtator

  Filmi ”Çlirimi i Shkupit” konkuron për Oscar (Video)

  Shoqata e punëtorëve filmik të Maqedonisë (SHPFM) njofton se filmi ”Çlirimi i Shkupit”, me regji të Rade dhe Danilo Sherbexhia, është përzgjedhur si kandidati i Maqedonisë për Oscar, në kategorinë e filmave joanglishtfolës. Filmi është përzgjedhur me shumicë votash nga Komisioni për zgjedhje. Përndryshe, ky film është shfaqur në hapjen e Festivalit ndërkombëtar për kamerë filmike ”Vëllezërit Manaki” në Manastir, …

 • 22 Shtator

  Vesa Luma këngë me Mr. Rez dhe Big Basta (VIDEO)

  Vesa Luma, e cila kohë më parë është bërë nënë, është rikthyer pas një pauze, me një videoklip. Vesa kësaj radhe ka bërë një miksim në bashkëpunim me Mr.Rez dhe burrin e saj, Big Basta të quajtur Inna Di Dance. /koha/

 • 21 Shtator

  Rudina Delia publikon “Jemi njësoj”

  Vetëm një ditë më parë Rudina Delia ka publikuar këngën e saj të re “Jemi njësoj”. Videon mund ta ndiqni tanimë në Youtube. “Sapo dale Video me e fundit !”Jemi Njesoj” Official Video 2016 shkruan këngëtarja në Facebook teksa ka lajmëruar daljen e klipit. /OraNews/

 • 19 Shtator

  “Chromium”, filmi i Shqipërisë për Oscars

  Shqipëria ka dërguar filmin e Bujar Alimanit “Chromium” për Oscars në kategorinë e filmit të huaj. Hollywood Reporter shkruan se ngjarja e filmit është shumë e ndjeshme ku një 15 vjeçar kërkon pavarësinë e tij dhe mundohet të pavarësohet nga nëna që është shurdhmemece dhe një tip i vetmuar. Kjo është hera e dytë e këtij regjisori që dërgon film …

 • 19 Shtator

  “Game of Thrones” thyen rekord në “Emmy Award 2016”

  “Game of Thrones” ka thyer rekord për numër më të madh të Primetime Emmy Awards të fituar nga çdo shfaqje. Seritë e HBO kanë triumfuar në 12 nga 24 kategoritë ku ishin të nominuara në ceremoninë e mbrëmshme, duke përfshirë edhe seritë drama të pazgjidhura. “Game of Thrones” tashmë ka tejkaluar rekordin e të gjitha kohërave të Frasier-it me 37 çmime …

BelgiumBrazil