Ballina / Kulturë (faqja 5)

Kulturë

Gusht, 2016

 • 3 Gusht

  Dua Lipa performon në emisionin e Jimmy Fallonit (VIDEO)

  Këngëtarja me prejardhje nga Kosova, Dua Lipa, pak ditë para koncertit bamirës në Prishtinë, ka performuar në emisionin e famshëm “Tonight Show with Jimmy Fallon”. Autori i emisionit e lavdëroi Duan para se ajo të dilte në skenë që të këndojë hitin e saj “Hotter Than Hell”. Të ftuar tjerë gjatë këtij emisioni ishin edhe aktorët Jonah Hill dhe Jaden …

 • 1 Gusht

  Festivali folklorik që bashkon shqiptarët në luginën e Plavë – Gucisë

  Për të parën herë  në krahinën e  Plavë-Gucisë, në zemrën e Alpeve të Shqipërisë, po mbahet festivalin folklorik mbarëkombëtar. Ky festival mbështetet nga Fondacioni “Plavë-Guci”, si dhe nga Shoqata “Alpet Shqiptare”. Në këtë takim muzikor dhe etnografik marrin pjesë grupe folklorike nga gjithë trevat shqiptare, nga Konispoli i Çamërisë, Medvegja e Dardanisë, Shkupi Iliridas, që po i japin luginës së Plavë-Gucisë, …

 • 1 Gusht

  “Hera e parë” për Albina Kelmendin (VIDEO)

  Këngëtarja e re shqiptare Albina Kelmendi ka publikuar projektin e saj të fundit. “Hera e parë” titullohet kënga e re e Kelmendit, që bëri bujë me paraqitjet e saja në “The Voice of Albania”. Për këtë këngë ajo ka bashkëpunuar me Florent Boshnjakun e BimBimman. /koha/

Korrik, 2016

 • 31 Korrik

  Publikohet “Cocaina” e Mozzik (VIDEO)

  Reperi shqiptar, Mozzik, ka publikuar videoklipin e tij të ri. Muzika u realizua nga Zzap and Chriss, teksa artisti vjen me atë që ai ka thënë se është hiti i tij i verës. Videoklipi u realizua nga XL Films. Ky projekt pritet ta kthejë në maje Mozzikun pasi projekti me Enis Bytyçin nuk mbushi pritshmëritë e menaxhmentit të tij. /Telegrafi/

 • 29 Korrik

  Bebe Rexha e Martin Garrix publikojnë “In The Name Of Love‬” (VIDEO)

  Këngëtarja shqiptare Bebe Rexha dhe DJ i mirënjohur holandez Martin Garrix kanë publikuar këngën e tyre të re. “In The Name Of Love‬” titullohet kënga e tyre re, transmeton Koha.net. Ky nuk është bashkëpunimi i parë i Bebe Rexhës me DJ të njohur botëror. Ylli i “No Broken Hearts” më parë kishte bashkëpunuar edhe me David Guettan e Afrojack. /koha/

 • 26 Korrik

  G4shi publikon videoklipin e ri (VIDEO)

  Reperi shqiptar që jeton në Amerikë ka publikuar këngën e tij më të re.  “Avni/Good Life” e ka titulluar G4shi këngën e re, të cilën e ka punuar edhe me videoklip. G4shi javë më parë kishte publikuar këngën “Rose Gold”. /koha/

 • 25 Korrik

  Publikohet programi i filmave të festivalit Anibar

  Do të mbahet edicioni i shtatë i festivalit të filmit të animuar Anibar në Pejë Ky festival do të mbahet prej datave 15 deri më 21 gusht, ku do të trajtohet fenomeni i ngrohjes globale dhe ndryshimeve klimatike duke projektuar animacione që interpretojnë ndërveprimin njerëzor me këtë fenomen global. Sipas një komunikate nga Anibar, filmat e përzgjedhur do të garojnë …

 • 22 Korrik

  Afërdita Dreshaj lanson këngën e saj verore “Another1”

  Afërdita Dreshaj ka lansuar këngën e saj të re për sezonin veror “Another1”. Bukuroshja shqiptare ka bashkëpunuar me Bleron dhe Prygon në këngën e re. Videoklipi i “nxehtë” i “Another 1” është realizuar nga produksioni “Asha”. /koha/

 • 22 Korrik

  Hapet konkursi për “Miss Kosova 2016”

  Ka filluar aplikimi për “Miss Kosova 2016”. Vajzat nga Kosova dhe diaspora kanë të drejtën e aplikimit. Dy bukuroshet fituese do të kenë mundësinë të përfaqësojnë Kosovën në kompeticionet botërore “Miss Univers” dhe “Miss Earth”. Organizatorja Agnesa Vuthaj ka paralajmëruar se së bashku më stafin e saj do të mundohen të sjellin një spektakël të denjë para publikut. Ende zyrtarisht …

 • 21 Korrik

  Getinjo e Kida publikojnë “Ku je” (VIDEO)

  Këngëtarët e njohur kosovarë, Getinjo dhe Kida, kanë publikuar këngën e tyre më të re. Kënga titullohet “Ku Je”, teksti i së cilës është shkruar nga Getinjo, ndërsa producentë janë si përherë të njohurit Zzapp & Chriss. “Ja kem nis” është kënga e fundit e Kidës e publikuar dy muaj më parë, ndërsa Getinjo solli “Tony Montana” në bashkëpunim me …

BelgiumBrazil