Ballina / Opi / Int

Opi / Int

Haradinaj: Nuk do të ekstradohem në Serbi

Qëndrimi i Francës, akuzat e Serbisë, sjellja e autoriteteve të Kosovës, mundësia e ekstradimit, dialogu me Serbinë… janë vetëm disa nga temat për të cilat Ramush Haradinaj flet në bisedën me Deusche Welle-n. Deutsche Welle: Zoti Haradinaj, ju po mbaheni në Francë që nga 4 janari, pas arrestimit në Basel, sipas fletëarrestit të Serbisë për krime lufte. Si ndodhi arrestimi …

Lexo më shumë »

Me Alepon, por larg Alepos!

Njerëzimin nuk e bashkon veç gëzimi, por dhe trishtimi. E tillë ishte ndërgjegjja e njerëzve të thjeshtë anembanë botës pas pamjeve të trishta nga Alepo. Këto pesë vite lufte e masakra na kanë bërë të besojmë se sirianët janë jetimët e shekullit. Qindra mijëra të vdekur e plagosur, mbi 12 milionë të shpërngulur, brenda një shpejtësie kohore marramendëse, e kthyen Sirinë …

Lexo më shumë »

Edi Rama për Çamërinë, Himarën, Shqipërinë Natyrore, Erdoganin…

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë për televizionin “Skai” në Greqi. Shefi i qeverisë shqiptare ishte i ftuari kryesor i emisionit “Histori”.  Videon e intervistës me përkthim shqip mund ta shikon në faqen zyrtare të Edi Ramës në Facebook https://web.facebook.com/edirama.al/ I pyetur nga gazetari grek Alexis Papahelas se çfarë do të thoshte kryeministri shqiptar nëse Tsipras do të postonte një status …

Lexo më shumë »

Trump, Evropa, Shqipëria, Kosova

Deri ditën e zgjedhjeve amerikane, ndonëse parashikimet jepnin si fituese Hilary Clinton, prapë kishte tërhequr vëmendjen suksesi i një figure si Donald Trump. Megjithë gjuhën e tij, që binte ndesh me disa vlera që konsideroheshin të stabilizuara në shumicën e shoqërisë amerikane, ky kishte arritur të fitonte primaret në Partinë Republikane e rrezikonte edhe Clintonin? Shpjegimi më i besueshëm ishte …

Lexo më shumë »

Kush po i nxit xhihadistët shqiptarë?

Organet tona të sigurisë, nuk duhet të mjaftohen me justifikimin se atë histori e dinin shërbimet e huaja. Pas kësaj, ata kanë detyrimin që me prova dhe fakte, madje dhe me një proces të hapur dhe model, të bëjnë transparencë për atë që mund të ngjante në Shkodër. Të tregojnë me detaje rrezikun real, nëse kishte vërtet një të tillë. …

Lexo më shumë »

Ramiz Lladrovci: Po hyj në zgjedhjet e Drenasit për mandat pesëvjeçar

Kandidati i PDK-së për kryetar të Drenasit, Ramiz Lladrovci thotë se e ka pranuar kandidimin për t’ju shërbyer qytetarëve të Drenasit. Në një intervistë, Lladrovci thekson se do t’ia dalë mbanë. “Do të kemi një dinamikë të shtuar në të mirë të përmirësimit të jetës dhe të përditshmërisë së njerëzve këtu. Sigurisht se pas fazës së parë disamujore, në mandatin …

Lexo më shumë »

Njeriu ynë, Donald Trumpi

Simpatizimi i zonjës Clinton nga shqiptarët asnjëherë nuk ishte parë si kundërshtim i ndonjë kandidati tjetër për president të SHBA-së, por në funksion të sigurisë se aleanca shqiptaro-amerikane do të vazhdonte pa ndonjë trandje. Tash, kur dikush tjetër është vënë në krye të SHBA-së, e tëra që duhet bërë është që të përvilen mëngët dhe të punohet për të arritur …

Lexo më shumë »

Dr. Edi Frankeshtajni i medias…

Edi Rama realisht nuk ka pasur asgjë më të mirë për të bërë sot se sa të filmojë veten në një monolog gjynahqar për linçimin që po i bën media në Shqipëri. Asgjë nuk e shqetëson kryeministrin e Shqipërisë më shume se analistët dhe opinionistët, gazetarët dhe portalet, ato që siç duket janë shndërruar në makthin e tij të kohëve …

Lexo më shumë »

LSI më e rëndësishmja në qeveri ose parti kryesore në opozitë

Kreu i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta thotë se pas zgjedhjeve të ardhshme parlamentare, partia e tij do të jetë ose forcë më e rëndësishme qeverisëse ose të do të jetë forca kryesore opozita në Shqipëri. Gjatë një interviste për Raport Tv, Meta shprehet se për LSI-në, kjo është më e rëndësishme. Pjesë nga intervista: -Çfarë përshtypje ju krijoi …

Lexo më shumë »
BelgiumBrazil