Ballina / Shqipe

Shqipe

Arrestohet 28-vjeçari shqiptar në Itali, planifikonte sulm terrorist në Romë

Policia italiane ka vënë në pranga një shqiptar pasi akuzohet se mbron dhe adhuron ISIS-in. I arrestuari është identifikuar si Edmond Ahmetaj, 38 vjeç. Shqiptarit i janë zbuluar postime pro ISIS-it në kohën e sulmeve në Paris, si dhe mbështet fuqishëm vrasjet dhe sulmet që kanë bërë. Policia italiane dyshon se Ahmetaj kishte plan të kryente një sulm terrorist në Romë …

Lexo më shumë »

Si e kontrollon mafia shqiptare trafikun e drogës në Belgjikë (FOTO)

Mafia shqiptare kontrollon portin Antwerp, në Belgjikë. Britanikja “Mirror” shkruan se “kryeqyteti i Kokainës në Evropë” përdoret nga shqiptarët për të dërguar një nga lëndët narkotike me të shtrenjta drejt Londrës. Droga e klasit A vjen në Antwerp nga Kolumbia, duke u fshehur në pllaka mermeri dhe trarë prej druri, të ngarkuar në kontejnerët e anijeve. Më pas janë shqiptarët ata …

Lexo më shumë »

Dy kosovarët e dyshuar për sulm terrorist në Gjermani mund të lirohen?

Për dy vëllezërit kosovarë që u arrestuan dje nën akuzën për sulm të mundshëm terrorist në qendrën Oberhausen Centro të Gjermanisë, policia ende nuk ka dhënë detaje të përcaktimit të mbajtjes së tyre nën arrest. Ende është e paqartë nëse dy të dyshuarit, dy vëllezërit e lindur në Kosovë, të cilët u identifikuan të jenë 28 dhe 31 vjeçar, do …

Lexo më shumë »

Arrestohen dy kosovarë në Gjermani, dyshohet se po planifikonin sulme terroriste

Dy vëllezër kosovarë janë arrestuar në orët e para së të premtes në qytetin gjerman të Duisburg pasi dyshohen se po planifikonin akte terroriste. Policia e Gjermanisë thotë se dy vëllezër, të lindur në Kosovë, janë arrestuar të dyshuar se ata kanë planifikuar sulm në një qendër tregtare në pjesën perëndimore të Gjermanisë. Policia tha se personat, 28 dhe 31 …

Lexo më shumë »

Diaspora mban gjallë Kosovën

Dërgesat nga diaspora edhe më tutje vazhdojnë të luajnë rol të rëndësishëm në zhvillimin ekonomik të vendit. Bazuar në të dhëna zyrtare të Bankës Qendrore të Kosovës (BQK), shihet qartë se dërgesat e mjeteve nga shtete të ndryshme të vendit për në Kosovë janë duke u rritur nga viti në vit. Për tetë muaj në Kosovë kanë hyrë  hiç më …

Lexo më shumë »

Shqiptarët paguanin 6 – 10 mijë euro për të hyrë në Britani

Gjashtë mijë deri në 10 mijë euro paguanin shtetasit shqiptarë për t’u pajisur me një kartë identiteti të fallsifikuar italiane e me një kartë shëndetësore europiane, të nevojshme për të hyrë në Britaninë e Madhe. Policia italiane e provincës së Gjenovës ka zbardhur detajet e operacionit të ekzekutuar në orët e para të mëngjesit të sotëm i cili çoi në shkatërrimin …

Lexo më shumë »

Njihuni me shqiptaren, shofere e autobusit në Zvicër (Foto)

Azemine Shaqiri është njëra nga shqiptarët e pakta që kanë zgjedhur udhëtimin e përditshëm me autobusin e saj në të njëjtin itinerar, përreth qendrës së Cyrihut. Azeminja tashmë në këtë rutinë ia ka dalë të mësoj çdo metër të rrugës. Por drejtimi i autobusit fizarmonikë 25 metra i gjatë nëpër rrugët e mëngjesit, kur të gjithë shkojnë në punë kërkon …

Lexo më shumë »

Treni shtyp dy shqiptarë në Itali

Dy shtetas me origjinë shqiptare kanë humbur jetën në Itali pasi janë goditur nga një tren. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e djeshme, 8 dhjetor rreth orës 19:20 minuta, 300 metra larg stacionit të Rho Fiera. Corriere Della Sera shkruan se treni ishte nisur nga Milano për në Varese, ndërsa dy shtetasit shqiptarë ishin duke ecur mbi shina në momëntin …

Lexo më shumë »

Tetë shqiptarë të Kosovës të arrestuar për terrorizëm në Belgjikë

Në një operacion të gjerë në kuadrin e luftës anti-terrorit në Belgjikë janë arrestuar tetë persona. Të arrestuarit dyshohen se kanë qenë pjesë aktive të një grupimi terrorist që rekrutonte dhe financonte gjihadistë për të luftuar për grupimin terrorist ISIS. Deri tani, prokuroria belge nuk ka bërë të ditur asnjë detaj për identitetin e të arrestuarve gjatë ditës së djeshëm. …

Lexo më shumë »

“Rasti i Astrit Deharit është e vërteta e katandisjes së shtetit të Kosovës”

Një delegacion i Lëvizjes Vetëvendosje është ftuar të marrë pjesë në Kongresin e Partisë Social-demokrate të Zvicrës, i cili zhvillohet më 3 dhe 4 dhjetor 2016, në qytetin e Bernit. Ky delegacion është i përbërë nga kryetari Visar Ymeri, nënkryetarja Fatmire Kollçaku, deputeti Faton Topalli dhe kryetari i Qendrës së Lëvizjes Vetëvendosje në Zvicër, Mujë Shala. Me këtë rast, Qendra …

Lexo më shumë »
BelgiumBrazil