Ballina / SHQIPËRIA / Kultura

Kultura

Meta: Kemi nevojë ta lidhim rininë më fort me vendin

Lëvizja Rinore për Integrim organizoi një shfaqje artistike në kuadër të festave të 28-29 nëntorit të titulluar “UNË dhe TI Talente”. Gjatë aktivitetit, Kryetari i LSI-së Ilir Meta përshëndeti organizatorët dhe përgëzoi të rinjtë për iniciativën dhe talentin e tyre, ndërsa theksoi se kjo rini është e ardhmja e vendit dhe si e tillë duhet bërë gjithçka që ata ta …

Lexo më shumë »

104-vjetori i Pavarësisë, ekspozohet pena e Ismail Qemalit

Muzeu Historik Kombëtar në bashkëpunim me Qendrën Mbarëkombëtare të koleksionistëve shqiptare hapën një ekspozitë për 104 vjetorin e Pavarësisë. Në hollin qëndror të Muzeut janë ekspozuar Pena me të cilin u firmos akti i pavarësisë dhe materiale të shumta etnografike 104 vjetori i shpalljes së pavarësisë u celebrua në Muzeun historik Kombëtar me një ekspozitë me materiale të kohës. Pena …

Lexo më shumë »

Muze me armët e ushtrisë shqiptare

Armë që datojnë nga viti 1400, por edhe mjete tokësore e ajrore të Forcave të Armatosura ndër vite, janë ekspozuar në pritje të vizitorëve në ambientet e ish-Shkollës së Bashkuar, sot Ministria e Mbrojtjes. Përgjegjësi Asllan Zemani shpjegon se, Muzeu i Forcave të Armatosura është konceptuar në dy periudha: e para që daton nga viti 1400 deri në 1900-n, ndërsa …

Lexo më shumë »

Kompania Amerikane BUFF promovon turizmin në Shqipëri (FOTO)

Më shumë se 20 vjet më parë, kompania amerikane BUFF shpiku produktin origjinal të kapelave dhe shalleve multifunksionale. Kjo bëri që kompania të njihet botërisht sidomos tek atletët dhe entuziastë në natyrë. Fotografia e shkrepur në majën e Ujezës në Shqipëri nga Nëntor Oseku nga Gjakova, i pasionuar pas natyrës dhe fotografisë, është shpërndarë nga Kompania BUFF në mediat sociale në …

Lexo më shumë »

Panairi i Librit në Tiranë hapet me ankesa për rënie të lexueshmërisë

Ngjarja më e madhe e librit në Shqipëri ka nisur me ankesa për rënien e lexueshmërisë dhe numrit të botimeve. Përderisa vitin e kaluar në Panairin e Librit në Tiranë kishin marrë pjesë mbi 100 shtëpi botuese, sivjet vetëm 90 sosh kanë ekspozuar titujt në kryeqytetin shqiptar. Në hapjen e Panairit që do të zgjasë për pesë ditë, të mërkurën …

Lexo më shumë »

Permeti shpallet Qendër e mbrojtur Historike

Këshilli Kombëtar i Restaurimit ka vendosur të shpallë qytetin e Përmetit Qendër të Mbrojtur Historike, duke i dhënë kështu një rol të rëndësishëm si qendër e zhvillimit të turizmit në pjesën jug-lindore të vendit. “Ministria e Kulturës në bashkëpunim me IMK-në dhe institucionet e tjera pas një pune të gjatë për vlerësimin e pasurive kulturore dhe qendrave të rëndësishme të …

Lexo më shumë »

UNESCO: Kthehet ideja për mbrojtje të liqenit të Ohrit nga ana e Shqipërisë

Ideja për mbrojtje të liqenit të Ohrit nga ana e Shqipërisë, është përsëri e pranishme gjatë viteve të fundit, por akoma nuk janë bërë hapa konkret për realizimin e saj, me çka ekosistemi do të merrte mbrojtje më të madhe dhe përgjegjësi tek qeveritë. Përfaqësues nga institucionet relevante të Maqedonisë dhe Shqipërisë po parashikojnë masat ndërkufitare, të menaxhimit të liqenit …

Lexo më shumë »

Pullë postare për Dritëro Agollin

Me rastin e 85-vjetorit të lindjes, Posta Shqiptare ka vendosur t’i dedikojë pullën postare shkrimtarit dhe akademikut të shquar Dritëro Agolli. Pulla postare është realizuar nga autori Petraq Papa dhe ka një vlerë prej 120 lekësh. Tirazhi i kësaj pulle postare është 34 250 pulla si dhe 250 copë FDC ( Zarfi i ditës së parë). Emisioni i kësaj pulle përbëhet …

Lexo më shumë »

Një ditë para Nobelit për Letërsi, Kadare njëri ndër favoritët

Shkencëtarët, paqebërësit dhe ekonomistët e kanë pasur momentin e tyre. Tash, është koha që një burrë apo grua nga letërsia të futet në lavdinë e Nobelit. “Associated Press”, në një shkrim të publikuar sot, i ka radhitur disa nga favoritët kryesorë për ta rrëmbyer Nobelin në Letërsi këtë vit, e në mesin e tyre është edhe novelisti shqiptar, Ismail Kadare. Akademia …

Lexo më shumë »

Mbahet për herë të parë në zonën turistike të Belshit, Festivali Liqenor

Zhvillohet për herë të parë në Belsh festivali liqenor. Në skenën e ndërtuar pranë liqeneve do të interpretojnë 13 grupe të këngëve dhe valleve popullore nga vendi e Kosova. Në natën finale të festivalit që synon të kthehet në traditë për Belshin turistik,do të përzgjidhet dhe grupi  fitues. Ka çelur për herë të parë, siparin festivalin liqenor i Belshit që për dy ditë me radhë …

Lexo më shumë »
BelgiumBrazil