Ballina / SHQIPËRIA / Lokale

Lokale

Shkodër, banorët e përmbytur grevë urie më 25 janar

Më 25 Janar në orën 09.00 zyrtarisht një përfaqësi e banorëve të lagjes “Livade” në qytetin e Shkodres, ashtu siç kanë paralajmëruar edhe më herët, do të hyjnë në grevë urie. Ato kanë dorëzuar në Drejtorinë e Policisë njoftimin për këtë vendim ekstrem, i cili sipas tyre vjen nga gjendja e vështirë ekonomike dhe mosdhënia e dëmshpërblimit të përmbytjeve të …

Lexo më shumë »

Berat, 19-vjeçarja i vjedh gjyshes 40 mijë euro në shtëpi

Një 19-vjeçare është ndaluar nga policia e Beratit e dyshuar për vjedhje. Burimet policore bëjnë të ditur se Kamela Sh., 19 vjeçe banuese në Berat i ka vjedhur gjyshes së saj në shtëpi një shumë prej 40 mijë euro. “Kamela Sh 19 vjeçe, banuese në Berat, pasi dyshohet se në banesën e gjyshes, shtetases N.M 74 vjeçe, banuese në Berat, …

Lexo më shumë »

Vrasja në Vlorë, prishje e pazareve të drogës

Prishja e pazareve të drogës është pista ku policia e Vlorës është fokusuar në kuadër të hetimeve për vrasjen e pasdites së të dielës. Viktima, Jetnor Toro, i njohur ndryshe me emrin Refit, rezulton person me precedentë penalë në skedarët e policisë, si dhe i hetuar nga autoritetet në Itali. Dëshmitarë të pyetur nga policia kanë deklaruar se para vrasjes …

Lexo më shumë »

Shqipëri: Bora mbush spitalin, 76 persona pësuan fraktura

Dëbora në Tiranë është shoqëruar edhe me lëndime dhe fraktura. Në kryeqytet, por edhe në qytetet e tjera të vendit, qytetarët kanë rrëshqitur për shkak të dëborës dhe akullit, duke i lënë me pasoja në krahë, këmbë apo në kokë. Nga ora 01:00 e mëngjesit të ditës së enjte në spitalin e Traumës janë paraqitur 76 persona të dëmtuar, 8 …

Lexo më shumë »

Temperaturat e ulëta në Shqipëri: Vdes një tjetër person në Vlorë

Një tjetër viktimë është regjistruar nga moti i ligë i ditëve të fundit në Shqipëri. 80-vjeçari Tashin Llanaj nga qyteti i Vlorës, ka ndërrur jetë sot pas frakturave të shumta në trup që iu shkaktuan nga rrëshqitja në akull. Ngjarja ndodhi më 5 janar jashtë banesës së tij. Prej 7 ditësh i moshuari qëndroi në spitalin e Vlorës, por nuk …

Lexo më shumë »

Tjetër viktimë nga moti i ftohtë, një 38-vjeçar nga Pogradeci

Një tjetër viktimë si pasojë e të ftohtit është shënuar në zonën jug-lindore të vendit. Një 38-vjeçar është gjetur i pajetë në banesën e tij në qytetin e Pogradecit, me vdekjen që dyshohet të ketë ardhur nga shkaqe natyrale. Ngjarja është regjistruar në lagjen numër 4 të qytetit, ku Anastas Shuka, i cili jetonte i vetëm është gjetur i pajetë nga …

Lexo më shumë »

Veriu i Shqipërisë i izoluar, shpërndahen pako ushqimore me helikopter (VIDEO)

Situata më e rëndë nga moti i ligë, me reshje dëbore dhe ngrica është në pjesën veriore dhe verilindore të Shqipërisë. Trashësia e dëborës ka arritur në rreth 1 metër në Vermosh, aty ku rrugët janë të bllokuara prej ditësh, ndërsa emergjencat civile u vijnë në ndihmë banorëve përmes ajrit. Në videon e mëposhtme shihet se helikopteri i ushtrisë shpërndan …

Lexo më shumë »

“Zgjedhjet në Shqipëri t’i monitorojë administrata e Trump”

Përmes nënkryetarit të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili, LSI­-ja ka kërkuar që zgjedhjet e 18 qershorit në vendin tonë të monitorohen edhe nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës përveç Bashkimit Europian. Vasili foli jashtë Kryesisë së Kuvendit pas diskutimeve në komisionin e posaçëm për reformën zgjedhore, duke theksuar se monitorimi nga administrata e re amerikane e Donald Trump do …

Lexo më shumë »

Temperaturat e ulëta, një tjetër i pastrehë humb jetën në Sarandë

Një tjetër person endacak ka humbur jetën nga temperaturat e ulëta në Sarandë. Leonard Beqiri, 54 vjeçar është viktima e dytë, pas rastit të Durrësit. Ai u gjet i pajetë në kushte të mjerueshme në një banesë të braktisur në lagjen nr.2. Mësohet se vdekja e endacakut u shkaktua nga i ftohti dhe kequshqyerja. “Rreth orës 11:45, në Spitalin e Sarandës …

Lexo më shumë »
BelgiumBrazil