Ballina / SHQIPËRIA / Sociale (faqja 20)

Sociale

Shpallen fituesit e fazës së dytë për në universitet

Janë shpallur rezultatet e raundit të dytë të fituesve për në universitet e Shqipërisë. Të dhënat e para tregojnë se në shumë prej fakulteteve ka ende kuota të lira të paplotësuara. Në Fakultetin e Ekonomisë, nga 931 aplikime fituese, janë 326 vende të pa plotësuara. Në Universitetin e Mjekësisë, janë bërë 8 mijë aplikime, ku janë shpallur mbi 500 maturantë fitues. …

Lexo më shumë »

Tiranë – Katër nxënëse të shkollës Paskuqan në QSUT me simptoma helmimi

Katër nxënëse  të moshës 12-14 vjeç të një shkolle 9-vjeçare në Paskuqan janë dërguar me urgjencë në Qendrën Spitalore Universitare Nënë Tereza. Burime nga QSUT bëjnë me dije se nxënëset janë paraqitur në spital me simptomat e një helmimi. Trajtimi i tyre po bëhet në Urgjencën e Pediatrisë dhe mësohet se ndodhen jashtë rrezikut për jetën. //oranews/

Lexo më shumë »

INSTAT: Numri i punëkërkuesve të papunë në 3-mujorin e dytë bie me 17,8 %

Numri mesatar i personave të regjistruar si punëkërkues të papunë gjatë tremujorit të dytë 2016 është 123.928 persona. Instituti i Statistikave publikoi të enjten Buletinin Statistikor Tremujor, ku bëhet e ditur se qarqet e Tiranës, Fierit, Elbasanit dhe Vlorës kanë numrin më të madh të punëkërkuesve të papunë të regjistruar. Numri i punëkërkuesve të papunë të regjistruar në tremujorin e …

Lexo më shumë »

Ligji i mbetjeve, Shoqata e ricikluesve panair për të informuar skeptikët

Një panair riciklimi është menduar nga industria e përpunimit të mbetjeve një mënyra më e mirë për të komunikuar dhe informuar drejtpërsëdrejti skeptikët e ligjit të mbetjeve. Shoqata e konsideron këtë ligj të domosdoshëm për veprimtarinë e tyre, ndërsa vlerësojnë së falimentimi do të kishte pasoja ekologjike për vendin. I pranishëm në këtë panair iniciatori i këtij ligji, Deputeti Socialist …

Lexo më shumë »

Policia me 11 makina elektrike, shpenzojnë më pak se një kafe tek Blloku

Policia e shtetit pajiset me një flotë të re prej 11 makinash elektrike. Sot u bë prezantimi i tyre në ambientet para ministrisë. Ja karakteristikat sipas ministrit Tahiri Janë makina që nuk përdorin një pikë karburant. Karikohen në prizën e shtëpisë dhe shpenzojnë shumë-shumë pak. Më pak se një kafe në ditë në mes të Bllokut.  Këto makina shpenzojnë 1200 …

Lexo më shumë »

Veliaj përuron ambjentet – Rikonstruktohet kopshti i 23-të në kryeqytet, kushte më të mira

Bashkia e Tiranës ka mbajtur premtimin duke rikonstruktuar të 23 kopshtet që u përfshinë në projektin “Adapto një kopësht”. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, përuroi ambientet e reja të kopshtit nr. 19 në kryeqytet, në të cilin janë kryer ndërhyrje duke filluar nga dyshemeja, kuzhina, tualetet, punime elektrike dhe hidraulike, si dhe në ambientet e jashtme duke u …

Lexo më shumë »

Ministria e Shëndetësisë: PD-ja, politikë me sëmundjet

Ministria e Shëndetësisë e Shqipërisë ka reaguar pas deklaratës së deputetes së Partisë Demokratike, Albana Vokshi, se aparati i mamografisë në Spitalin Onkologjik nuk punon. “Duke ecur me vrull përpara në rrugën qorre të manipulimit politik të çdo krimi apo fatkeqësie, Partia Demokratike ka zbuluar se mund të bëhet politikë edhe me sëmundjet. Sot, kjo parti, pa asnjë vizion zhvillimi, …

Lexo më shumë »

Meta pret ambasadorin e ri të Egjiptit: Thellim shkëmbimeve tregtare

Kreu i Kuvendit, Ilir Meta ka pritur sot në një takim ambasadorin e ri të Egjiptit në Shqipëri, Mohamed Khalil. Duke vënë në duke marrëdhëniet vëllazërore që ekzistojnë mes dy popujve tanë, Meta nënvizoi rëndësinë e intensifikimit të bashkëpunimit ekonomik dhe tregtar mes dy vendeve. Njëkohësisht, Meta vlerësoi rëndësinë e marrëdhënieve ndërparlamentare dhe shprehu vullnetin për t’i intensifikuar ato më …

Lexo më shumë »

“Të pastrojmë Drinin që na bashkon në Kukës”

Në brigjet e liqenit të Kukësit ka nisur fushata një javore “Ta pastrojmë Drinin që na bashkon në Kukës”. Fushata zhvillohet në kuadër të projektit CRESSIDA e mbështetur nga Agjencia Amerikane e Mjedisit  dhe Bashkia Kukës. Kjo veprimtari do të ndikojë pozitivisht për të eliminuar burimet e ndotjes përpara se të fillojnë reshjet. “Është një nismë që do të pasohet …

Lexo më shumë »

Plani A dhe plani B i shqiptarëve që jetojnë në periferi

Kush është plani A dhe plani B i shqiptarëve që jetojnë në periferi ?  Kryetari i bashkisë së Tiranës Erion Veliaj tregon këtë bashkëbisedim me disa kolegë të huaj. Erion Veliaj: Kisha disa kolegë të huaj që ishin për vizitë për kafen e mëngjesit dhe më thanë ke një vit në krye të bashkisë si ndihesh në këtë detyrë .  Unë …

Lexo më shumë »
BelgiumBrazil