Ballina / SHQIPËRIA / Sociale (faqja 5)

Sociale

Adem Demaçi, “Qytetar Nderi” i Tiranës

Veprimtari i çështjes kombëtare, politikani dhe shkrimtari shqiptar, Adem Demaçi është nderuar me titullin “Qytetar Nderi” i Tiranës, si dhe “Çelësin e Qytetit”. Në një ceremoni të posaçme, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj i ka dorëzuar Adem Demaçit titullin “Qytetar Nderi” si dhe “Çelësin e Qytetit” me motivacionin e intelektualit të shquar, simbol i rezistencës së gjithanëshme, për …

Lexo më shumë »

Krerët e PD-së nderojnë Adem Jasharin në Tiranë

Krahas Ditës së Pavarësisë, sot shqiptarët përkujtojnë dhe ditëlindjen e komandantit legjendar të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Adem Jashari. Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ish-kryeministri Berisha, deputetë dhe funksionarë të tjerë të PD-së zhvilluan sot homazhe pranë bustit të Adem Jasharit në Tiranë. “Kombi shqiptar bashkohet me 28 Nëntor në festë dhe në kujtesë të sakrificës shumëshekullore për Liri …

Lexo më shumë »

Kaosi në trafikun e Tiranës

Për çdo ditë qytetarët e kryeqytetit përjetojnë kaos në rrugët e Tiranës për shkak të trafikut të rënduar. Rrugë të bllokuara, mjete që tentojnë të gjejnë hapësira për të lëvizur por bllokohen më keq, si dhe kalimtarë që nuk presin që semafori të pulsoje me jeshile. E thënë ndryshe të tentosh të fiksosh ndonjë takim në orët  e para të …

Lexo më shumë »

Shqiptarët sot festojnë Ditën e Flamurit

Shqiptarët në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni e vende të tjera në Ballkan dhe në botë, sot e festojnë Ditën e Flamurit. Kjo ditë shënohet për nder të 28 Nëntorit 1912, kur në Vlorë është shpallur Deklarata e Pavarësisë së Shqipërisë. Në Shqipëri dhe në Kosovë janë paralajmëruar manifestime të ndryshme. Aktualisht, Shqipëria në këtë ditë të rëndësishme të historisë së saj, …

Lexo më shumë »

Policia e Tiranës uron festat e nëntorit me “Shqipëri o nëna ime”

Nën tingujt e këngës “Shqipëri o nëna ime”, policia e Tiranës u uron festat kombëtare qytetarëve të saj përmes një videoklipi të përgatitur enkas për këtë nëntor. Përmes klipit përcillen dhe mesazhe përmes uniformave blu të tilla si: ‘Dita e krenarisë shqiptare” “Fluturo shqipe”. //oranews/

Lexo më shumë »

Mbyllja e kompanive “Call Center”, Shqipëria humb 25 mijë vende pune

Nëse Senati Italian miraton ndryshimet në ligjin e funksionimit të kompanive “Call Center”, 25 mijë të rinj shqiptarë rrezikojnë të humbin vendin e punës. Dhoma e Deputetëve kaloi dy ditë më parë ndryshimet, që pengojnë kompanitë italiane të zhvendosen në shtete të tjera duke i ngarkuar taksa më të larta. Operatorët ekonomikë që krijojnë një kompani të re në një …

Lexo më shumë »

Shqipëri – Temperatura -7 gradë, Mbërrin acari, borë dhe erëra të forta

I ftohti i acartë mbërrin në Shqipëri duke sjellë realisht stinën e dimrit. Sipas të dhënave të Institutit të Gjeoshkencave, fundjava dhe ditët e para të javës do të shoqërohen me temperatura të ulëta që pritet të arrijnë deri në -7 gradë të shoqëruara me reshje dëbore në lartësinë mbi 700 metra. Festat e nëntorit do të shoqërohen në këtë …

Lexo më shumë »

Inspektorët e ushqimit do të monitorohen online

Inspektorët e kontrollit të ushqimeve, si dhe ata që monitorojnë kushtet higjeno sanitare do të monitorohen online përmes sistemit të gjurmimit. Inspektorët do të kenë kodin e tyre identifikues në pajisjet elektronike që do të përdorin dhe çdo veprim i tyre; masë ndëshkimore do të shfaqet online në sistemin qëndro. Iniciativa në fjalë u prezantua nga ministri i Shëndetësisë Ilir …

Lexo më shumë »

Klosi: Janë rritur shifrat, por jo dhuna

Ministri i Mirëqënies Sociale dhe Rinisë së Shqipërisë, Blendi Klosi, mori pjesë në aktivitetin e organizuar me rastin e Ditës Ndërkombëtare kundër dhunës, organizuar nga Together For Life, me mbështetjen e ambasadës suedeze. Ministri Klosi deklaroi se fushata kundër dhunës, ndryshe nga shumë vende të botës që e zhvillojnë atë në 16 ditë, do të zgjasë përgjatë gjithë vitit, dhe …

Lexo më shumë »

Elbasan, Gratë fshehin dhunën

Dhuna në familje në Qarkun e Elbasanit është dyfishuar krahasuar me një vit më parë. Sipas të dhënave të Gjykatës së Elbasanit, gjatë 10-mujorit të vitit 2016 janë dhënë 88 urdhra mbrojtje, dy herë më shumë se 12-mujori i vitit 2015, ku janë regjistruar 44 urdhra mbrojtje. Por këto janë vetëm rastet e regjistruara,pa llogaritur qindra raste të tjera të cilat …

Lexo më shumë »
BelgiumBrazil