Ballina / Tag: AAK

Tag: AAK

Serbia zgjeron hetimet ndaj Haradinajt, përfshihen prova të reja

Prokurori serb për krimet e luftës, të mërkurën ka dërguar në Ministrinë e Drejtësisë serbe një urdhër për zgjerimin e hetimeve ndaj Ramush Haradinajt, ku përfshihen prova të reja të cilat do të përkthehen dhe do të dërgohen në Francë deri në fund të javës, ku janë duke pritur një vendim për kërkesën për ta ekstraduar atë në Serbi, shkruan …

Lexo më shumë »

Lahi Brahimaj: Nëse muri s’rrënohet do të ketë trazira në vend

Nëse muri i ndërtuar në veri të vendit nuk do të rrënohet gjatë muajit janar konform rezolutës se djeshme të miratuar në Kuvendin e Kosovës, atëherë do të ketë trazira në nivel vendi ka thënë deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Lahi Brahimaj. Ky i fundit në një intervistë për emisionin ‘Fakt Plus’,  ka thënë se kryeministri dhe ministrja …

Lexo më shumë »

Veseli: Muri do të rrëzohet

Kuvendi i Kosovës ka mbështetur kërkesën e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për rrënimin e murit në pjesën veriore të urës së Ibrit. Madje kryetari i Kuvendit dhe i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka thënë se nëse brenda një afati të caktuar nuk rrënohet muri nga ata që e ndërtuan, atëherë institucionet do t’i nisin eskadronët për rrënimin …

Lexo më shumë »

Haradinaj: Rreshtohemi me botën demokratike kundër terrorit në Turqi

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj u ka shprehur ngushëllime familjeve të viktimave në Turqi. Ai ka thënë se ngjarjet në Turqi, janë të papranueshme dhe të dënueshme si dhe kanë prekur çdo njërin prej nesh. “Mendimet dhe lutjet e mia sot janë për viktimat dhe familjet e tyre, por edhe për popullin turk. Ne rreshtohemi me …

Lexo më shumë »

Limaj: Befasi si në Drenas do kemi edhe në komuna të tjera

Kryetari i NISMA-së, Fatmir Limaj ka thënë se Nisma dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës do të vazhdojnë bashkëpunimin e tyre. “Në Drenas e kemi krye fazën e parë, tash i keni fazat e tjera që do të dëshmojnë se Nisma është fuqizuar”, tha Limaj në një konferencë për media, së bashku me kandidatin e saj për kryetar të Drenasit, …

Lexo më shumë »

AAK e betonuar në qëndrimin e saj për demarkacion, para Komisionit për matje territori kërkon procese tjera

Partia opozitare, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, e cila ka qenë më e zëshmja në lidhje me Marrëveshjen për Demarkacionin me Malin e Zi mbetet e betonuar në qëndrimin e saj rreth kësaj teme. Portali Koha.net ka komunikuar me zëdhënësin e AAK-së dhe anëtarin e Kryesisë së AAK-së, Muharrem Nitaj, i cili ka sqaruar situatën pas thirrjes së kryeministrit Mustafa …

Lexo më shumë »

AAK – Mustafës: Mos kceni si zorra n’prush

Pas postimit të kryeministrit Isa Mustafa që thoshte se vendi ka filluar të “frymojë lirshëm nga bosët e kazinove dhe reketit, nga sekserët dhe ryshfeti”, ka reaguar Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës. Ata i kanë kërkuar Mustafës të gjejë bosët e kazinove, reketit e ryshfetit. AAK i drejtohet kryeministrit duke i thënë se “mos përhapni tym e mjegull, sepse nuk …

Lexo më shumë »

Gecaj, AAK-së: Zgjedhjet e jashtëzakonshme, ëndërr e dembelëve

Bajram Gecaj, këshilltari i kryeministrit Mustafa tha të premten se zgjedhjet e jashtëzakonshme janë vetëm ëndërr e dembelëve. Ai shkruan se e keqja më e madhe është se me këtë qasje kjo opozitë qëllimshëm dëshiron ta dëmtoj qeverinë dhe në anën tjetër të vazhdoj të pretendoj se me këtë po i mbron interesat vitale të Kosovës. Lexoni të plotë postimin …

Lexo më shumë »

Nuk votohet kërkesa e VV-së për debat parlamentar për rastin Dehari

Shefi i grupit parlamentar të Vetëvendosjes, Glauk Konjufca ka kërkuar që të hedhet në votim për diskutim rasti i Astrit Deharit. Ndërsa shefi i grupit parlamentar të PDK-së, Zenun Pajaziti ka thënë se duhen të priten përfundimet e hetimeve. “Detyrohem që të përsëris, duhet t’ia lëmë forenzikës dhe duhet të marrim përgjegjësi të plotë për vdekjen në përputhje me rezultatin …

Lexo më shumë »
BelgiumBrazil