Ballina / Tag: Albin Kurti

Tag: Albin Kurti

Sipas Kurtit, vetëvrasje në paraburgim ndodhin vetëm në Rusi

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti, ka hedhur sërish dyshime se shteti mund të ketë gisht në vdekjen e Astrit Deharit në burgun e Prizrenit. Kjo pasi sipas Kurtit, të gjitha raportet mjekësore kanë treguar se Astrit Dehari nuk ka qenë përdorues i ndonjë droge, medikamenti, dhe as nuk ka pasur probleme psikike për të ardhur deri tek vetëvrasja. Madje, …

Lexo më shumë »

Kurti: Shteti e ka vrarë Astrit Deharin

Lëvizja Vetëvendosje zhvilloi sot një protestë para Burgut të Prizrenit, me moton “Drejtësi për Astritin”. I pranishëm ishte edhe ish-lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti, ku tha se kjo ditë jo vetëm që është pikëlluese, por më shumë se aq është zemëruese sepse, sipas tij, pushteti që ka kapur shtetin është përgjegjësi i vetëm për vdekjen e Astrit Deharit. Ai tha …

Lexo më shumë »

Një javë pas vdekjes, anëtarët e VV’së kërkojnë drejtësi te burgu (FOTO)

Në muret e Qendrës së Paraburgimit në Prizren, sot anëtarë të Lëvizjes Vetëvendosjes. kanë shkruar grafitin “Drejtësi për Astritin” të shoqëruar me fytyrën e ish-aktivistit. Në Prizren para Qendrës së Paraburgimit kanë filluar të mblidhen aktivistë të “Vetëvendosjes” dhe qytetarë. Ata në murin e Qendrës së Paraburgimit në Prizren kanë shkruar fjalët “Drejtësi për Astritin” të shoqëruar me fytyrën e …

Lexo më shumë »

Kurti për Astrit Deharin: Kemi humbur diellin por jo edhe dritën, Astriti ishte yll!

Ish-lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti në ceremoninë e varrimit të Astrit Deharit tha se kërkojnë drejtësi, dhe një hetim të pavarur ndërkombëtar. “Në një shtet demokratik dhe shtet i së drejtës në burg duhej të ishte i sigurt. Në Kosovë edhe të mbysin në burg edhe askush nuk jep përgjegjësi”, tha Kurti. Ai shoti se me vdekjen e Astrit …

Lexo më shumë »

Kurti: Janë gjetur prova se Astrit Dehari është vrarë

Deputeti Albin Kurti ka zbardhur disa detaje të vdekjes së dyshimtë të aktivistit të Lëvizjes Vetëvendosje, Astrit Dehari, i cili ndërroi jetë të shtunën në Burgun e Prizrenit. Ai ka po pohuar se i është gjetur një shishe e plastikës në fytin e Deharit, duke e bërë këtë vrasje dhe jo vetëvrasje. “Shishe plastike është gjetur në fytin e Astrit …

Lexo më shumë »

Dështon seanca për gazin lotsjellës në Kuvend

Sot në gjykimin e 4 deputetëve të VV-së duhej të dëshmonin deputetet Flora Brovina e Blerta Deliu-Kodra, por ato nuk u paraqitën në seancë. Flora Brovina e Blerta Deliu-Kodra deputetet e PDK-së që janë palë e dëmtuar në procesin gjyqësor kundër kolegëve të tyre të “Vetëvendosjes” Albin Kurtit, Albulena Haxhiut, Donika Kadaj-Bujupit e Faton Topallit nuk u paraqitën në seancë. …

Lexo më shumë »

Kurti: Komandantët po i izolojnë për të ardhmen

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka thënë në fjalën e tij në Parlamentin e Kosovës se komandantët e luftës që po dënohen, siç janë ata në rastet “Drenica I e II”, nuk po dënohen për të kaluarën e tyre, por po izolohen që të mos jenë prezent ushtarakisht për të ardhmen.  “Këto gjykime nuk kanë të bëjnë thjeshtë me …

Lexo më shumë »

Musliu e pyet Kurtin pse s’pranoi të luftojë, e ku ishte më 2004

Deputetja e PDK-së në Kuvendin e Kosovës, Ganimete Musliu, në fjalën e saj në Kuvendin e Kosovës para deputetëve ndër të tjera i është drejtuar me dy pyetje deputetit të Vetëvendosjes, Albin Kurti. “Albin, pse asnjëherë nuk ka ke tregu pse kur të është afru kallashnikovi gjatë kohës së luftës në Çirez e se ke pranuar, e ke thënë se …

Lexo më shumë »

Kurti: Të bëhemi si Kroacia në raport me Serbinë

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Albin Kurti, në foltoren e parlamentit ka theksuar se në draft-rezolutën për lirimin e kolonelit Nehat Thaçi duhet të përfshihen edhe dy pikat: lirimi i menjëhershëm i Nehat Thaçit dhe ndërprerja e bisedimeve me Serbinë deri në lirimin e tij. Ai ka thënë se Serbia duhet të ketë kosto nga ky veprim. “Të mos harrojmë …

Lexo më shumë »

Kurti: Kodi telefonik mund të jetë i ri, por jo i Kosovës

Deputeti i Vetëvendosjes Albin Kurti ka thënë se rruga për t’u pajisur Kosova me kod shtetëror telefonik është aplikimi i drejtpërdrejtë në ITU. “Kjo rrugë nuk kalon as nga Beogradi as nga Vjena. Ka shtete që s’janë anëtare të OKB-së por janë anëtare të ITU-së. Qeveria e Kosovës gjatë negocimit e ka ditur qëndrimin e VV-së. Ata e kanë ditur …

Lexo më shumë »
BelgiumBrazil