Ballina / Tag: Bashkimi Evropian

Tag: Bashkimi Evropian

BE jep 10 milionë euro për “Vetting”-un

Është mbledhur në Tiranë tryeza e radhës e Komitetit të Monitorimit të Fondeve (IPA), ku, veç ministres së Integrimit, Klajda Gjosha dhe përfaqësuesve të lartë të Komisionit Europian, ishin të pranishëm dhe aktorë të shoqërisë civile. Në fjalën e saj, Gjosha u ndal tek mbështetja që Komisioni Europian i ka dhënë Reformës në Drejtësi dhe në veçanti procesit të “Vetting”-ut. …

Lexo më shumë »

“Zgjedhjet në Shqipëri t’i monitorojë administrata e Trump”

Përmes nënkryetarit të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili, LSI­-ja ka kërkuar që zgjedhjet e 18 qershorit në vendin tonë të monitorohen edhe nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës përveç Bashkimit Europian. Vasili foli jashtë Kryesisë së Kuvendit pas diskutimeve në komisionin e posaçëm për reformën zgjedhore, duke theksuar se monitorimi nga administrata e re amerikane e Donald Trump do …

Lexo më shumë »

Kërkohet interpelancë me Ramën për negociatat me BE-në

Shtatë deputetë të Kuvendit të Shqipërisë kërkojnë një interpelancë urgjente me kryeministrin Edi Rama për çështjen e hapjes së negociatave me Bashkimin Europian. Në një kërkesë dërguar kreut të Kuvendit Ilir Meta, deputetët, Mimoza Hafizi, Dashamir Shehi, Astrit Patozi, Nard Ndoka, Vangjel Dule, Agron Duka dhe Ben Blushi shprehin shqetësimin për shtyrje me afate të panjohuar të çeljes së negociatave …

Lexo më shumë »

Kroacia me pesë kërkesa për Serbinë, bllokada në BE e vetmja zgjidhje

Deputetja kroate në Parlamentin Europian Ruzha Tomashiq, pohon se Beogradi nuk është i gatshëm të zgjidhë çështje të hapura me Zagrebin në nivelin bilateral. Për këtë arsye, ka thënë ajo, Kroacia nuk ka zgjidhje tjetër pos për ta bllokuar Serbinë në negociatat e saj për anëtarësim në BE. Në një bisedë për agjencinë serbe të lajmeve tanjug, ajo ka treguar …

Lexo më shumë »

BE “kërkon nga Kosova zbatimin e marrëveshjes për AKS-në”

Presidenca sllovake, në emër të Këshillit të Ministrave të BE-së, u ka kërkuar autoriteteve kosovare që shpejt dhe me vullnet të mirë të zbatojë marrëveshjen për formimin e Asociacionit të Komunave serbe dhe të bashkëpunojnë me Gjykatën Speciale.  “Kosova thirret që shpejt dhe me vullnet të mirë të zbatojë të gjitha marrëveshjet paraprake, dhe kjo në veçanti ka të bëjë …

Lexo më shumë »

Mogherini i bën thirrje qeverisë siriane që të mbrojë civilët

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, i ka bërë thirrje sot qeverisë siriane dhe Rusisë që të bëjnë ç’është e mundur që t’i mbrojnë civilët në Aleppo. “Prioritet në këto orë që të mbrohen civilët, t’u garantohet kalim të sigurt nga vendi i konfliktit në vende të sigurta”, ka thënë sot Mogherini, transmeton Asociated Press. Mogherini ka deklaruar …

Lexo më shumë »

Rama: Kosova pa viza, turp i BE-së

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në pritjen e fundvitit me ambasadorë e përfaqësues diplomatikë të akredituar në Shqipëri, e ka quajtur turp për BE-në mosliberalizimin e vizave për Kosovën. Në traditën e këtij takimi të fundvitit, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka ndarë me diplomatët e akredituar në Tiranë këndvështrimin mbi zhvillimet e një viti në Shqipëri, në rajon e …

Lexo më shumë »

Blushi: Europa nuk na do për shkak të krimit dhe kanabisit

Themeluesi i partisë LIBRA, Ben Blushi ka shkruar një status në “Facebook”, pas deklaratave të disa diplomatëve perëndimorë se negociatat me BE-­në do të hapen, kur të jenë përmbushur edhe kushte të tjera. “Është njëlloj sikur të të ftojnë në kafe, por mos të të thonë as ditën, as orën, as datën dhe as vendin. Ky është çmimi i kanabisit, …

Lexo më shumë »

Këshilli i Ministrave të Jashtëm të BE-së mbështet hapjen e negociatave

Ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian ranë sot dakord me rekomandimin e Komisionit Evropian për hapjen e bisedimeve me Shqipërinë. “Këshilli vëren pozitivisht rekomandimin e Komisionit për të hapur bisedimet e anëtarësimit më Shqipërinë, në varësi të një përparimi të besueshëm dhe të prekshëm në zbatimin e Reformës në Drejtësi, në veçanti të vlerësimit të gjyqtarëve dhe …

Lexo më shumë »

Gjykata Speciale nis punën më 1 janar 2017

Mbretëria e Holandës ka ratifikuar Marrëveshjen për Shtetin Nikoqir për Dhomat e Specializuara të Kosovës, përkatësisht Gjykatën Speciale.  Lajmi është publikuar në ueb-faqen zyrtare të Gjykatës Speciale, ku konfirmohet se marrëveshja pritet të hyjë në fuqi më 1 janar 2017. “Dhomat e Specializuara të Kosovës mirëpresin ratifikimin e Marrëveshjes për Shtetin Nikoqir nga Mbretëria e Holandës mes Kosovës dhe Holandës”, …

Lexo më shumë »
BelgiumBrazil