Ballina / Tag: BE

Tag: BE

Hahn: Nisni ndëshkimet për korrupsion

Shqipëria dhe vendet e tjera kandidate për anëtarësimin në BE duhet të dëshmojnë me veprime konkrete zbatimin e reformës në drejtësi dhe ndëshkimin e politikanëve apo njerëzve me pushtet të përfshirë në afera korruptive. Përpara parlamentarëve në Strazburg, komisioneri për Negociatat e Zgjerimit, Johanes Hahn, duke iu referuar edhe Shqipërisë tha se, miratimi thjesht me votë i ligjeve nuk mjafton. …

Lexo më shumë »

Thaçi: Pozitë e opozitë duhet të bashkohen kundër planit të Serbisë për Kosovën

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi duke iu referuar dialogut mes Kosovës dhe Serbisë në Bruksel, ka deklaruar se është koha që opozita dhe pozita të bëhen bashkë. “Nuk është koha e ndarjes, por bashkimit dhe unitetitet politik ashtu si edhe institucional. Institucionet duhet të bashkohen kundër Serbisë, në mënyrë që t’i përgjigjemi këtij plani të Serbisë për Kosovën”. “Kosova ka …

Lexo më shumë »

Vuçiq në Davos: I kam kontaktuar shqiptarët, do t’i zgjidhim problemet

Kryemistri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se ka kontaktuar me autoritetet në Kosovë për problemet e fundit në mes të Beogradit dhe Prishtinës.  Kryeministri serb, Aleksandar Vuçiq, në Davos të Zvicrës ka thënë se problemet që janë shkaktuar në marrëdhëniet në mes të Beogradit dhe Prishtinës, beson se do të zgjidhen në mënyrë paqësore dhe racionale, mirëpo ai ka …

Lexo më shumë »

Athina e do Shqipërinë në BE, “por jo me hatër”

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias, në një intervistë për agjencinë shtetërore të lajmeve “AMNA” e ka quajtur tepër pozitiv dhe cilësor tekstin e konkluzioneve të presidencës sllovake të Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme të BE-së, ku çështjet kryesore ishin integrimi i Shqipërisë, i Maqedonisë dhe i Turqisë. Ai ka shfaqur kënaqësinë e tij për miratimin e pozicionimeve greke në …

Lexo më shumë »

Vettingu kaloi, SHBA e BE: Të zbatohet pa humbur kohë

Me kalimin e Vettingut në Gjykatën Kushtetuese, prioriteti i Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Europian në Tiranë zhvendoset tek zbatimi i tij. Dy përfaqësitë diplomatike kanë dalë me deklarata ku kanë përshëndetur vendimin e Kushtetueses dhe bëjnë thirrje për nisjen sa më parë të zbatimit të ligjit. “Nxisim udhëheqësit shqiptarë të punojnë me shpejtësi për të zbatuar të gjitha reformat …

Lexo më shumë »

Mustafa thotë do të kërkojë nga BE të marrë masa ndaj Gjuriqit

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, tha sot në Ferizaj se do të kërkojë nga Bashkimi Europian të marrë masa ndaj Serbisë për sjelljet provokuese të zyrtarit të saj, Marko Gjuriqit. Duke folur me rastin e përurimit të ETC-së në këtë qytet, kryeministri Isa Mustafa ka folur për deklaratat e Marko Gjuriqit në veri të Mitrovicës. Mustafa tha se do të …

Lexo më shumë »

Ministrja Hoxha prezanton projektligjin që parasheh disa ndalesa për zyrtarët publik

Ministrja Dhurata Hoxha, sot në mbledhjen e Qeverisë ka paraqitur për aprovim Projektligjin për parandalimin e konfliktit të interesit në ushtrimin e funksionit publik. “Gjatë prezantimit të këtij projektligji, Ministrja Hoxha tha se përmes angazhimeve tona duke përfshirë edhe aprovimin e këtij projektligji, konsideroj se institucioneve kompetente po iu ofrojmë legjislacion adekuat, në mënyrë që puna e tyre të jetë …

Lexo më shumë »

Osmani kritikon shefen e BE-së Apostolova: Në veri shqiptarët jetojnë si në kohën e luftës

Anëtarët e Komisionit për Integrime Evropiane kanë pritur në një takim informues Nataliya Apostolovan, Udhëheqëse e Zyrës së BE-së në Kosovë dhe Përfaqësuese Speciale e Zyrës së BE-së në Kosovë, për Raportin për Kosovën 2016. Anëtarja e këtij komisioni Vjosa Osmani, ka kritikuar Apostolova për qëndrimin karshi murit dhe gjendjes në veri të Mitrovicës dhe gjendjes në këtëe pjesë të …

Lexo më shumë »

Alarm për Ballkanin: Përgatituni, raketat bërthamore ruse do zhvendosen në Serbi!

Moska ka rënë dakord për të dërguar “pajisje vdekjeprurëse” në Serbi, e cila shtrihet mes Greqisë, Italisë dhe Austrisë, pas një ftese nga kryeministri i saj, shkruan sot e alarmuar britanikja “Daily Star”. Sipas deklaratave zyrtare, Ministri i jashtëm serb, gjithashtu njoftoi dje Vladimir Putin se do të rrisë fuqinë ushtarake të vendit, pas kërkesës në fjalë. “Ne i kemi …

Lexo më shumë »

Këshilli Europian vendos sot, Hahn: Ne do gjejmë zgjidhje për shqiptarët

Këshilli i Ministrave të Jashtëm të Bashkimit Europian janë mbledhur sot në Bruksel  ku do të shqyrtohet dhe rekomandimi për Shqipërinë për çeljen e negociatave. Në një prononcim për median jashtë komisionieri për zgjerimin e BE-së u pyet dhe për Shqipërinë Johannes Hahn: “Ne do ta bëjmë. Gjithmonë kemi gjetur zgjidhje në interes të shqiptarëve”. //oranews/

Lexo më shumë »
BelgiumBrazil