Ballina / Tag: Bota

Tag: Bota

Papa Françesku kërkon ndalimin e dënimit me vdekje

Politikanët katolikë nuk duhet të autorizojnë asnjë dënim me vdekje këtë vit, tha sot papa Françesku, në kuadër të një nisme nga ana e Vatikanit për një ndalim të përbotshëm të dënimit kapital. “Edhe kriminelët i përmbahen së drejtës së paprekshme të jetës, që është një dhuratë e Zotit. I bëj thirrje ndërgjegjes së pushtetarëve që ne të arrijmë konsensusin …

Lexo më shumë »

Doli nga burgu pas 30 viteve, dy ditë më pas vrau nënën e tij

Në tetor të vitit 1986, ishte burgosur për shkak se e vrau një burrë në New Yersey të Shteteve të Bashkuara. Për këtë arsye, Steven Pratt u dënua me 30 vite burg, që është dënimi më i lartë. Pasi kreu dënimin, ai shkoi në shtëpi, ku familja kishte organizuar aheng, me shumë të ftuar. Mirëpo, dy ditë më vonë, policët e …

Lexo më shumë »

Bullgaria dislokon ushtrinë në kufirin tokësor për fluksin e refugjatëve

Parlamenti bullgar autorizoi sot dërgimin e ushtrisë në kufi për të përballuar fluksin e emigrantëve, në një vend që numëron rreth 260 kilometra kufij tokësorë me Turqinë. Ushtria deri më tani e kufizuar në një rol mbështetës logjistik të mirëpërcaktuar, do të patrullojë përkrah policisë, në bazë të një ligji të miratuar me një shumicë të theksuar me 156 vota …

Lexo më shumë »

Japonezi mbjell mijëra lule rozë për bashkëshorten e verbër

Toshiyuki Kurokiut iu desh një dekadë e tërë për të ndërtuar një tablo mahnitëse me lule rozë për bashkëshorten e tij, pasi ajo u verbua. Çifti japonez ka 30 vite të martuar. Yasuko bashkëshortja e Toshiyukit vuante nga diabeti, i cili pas disa komplikacioneve i mori edhe shikimin. Kjo situatë i krijoi gjendje depresioni gruas. Ai vuri re se kopshti …

Lexo më shumë »

Alaska jep 18 000 dollarë në vit njerëzve që duan të vendosen atje.

Alaska mirëpret këdo për të cilin i ftohti i dimrit mes dëborës dhe ngricës nuk përbën problem. Alaska e Shteteve të Bashkuara të Amerikës u paguan 18 000 dollarë në vit njerëzve që duan të vendosen atje përgjithmonë, kuptohet , për t’i marrë paratë, duhet fillimisht të dëshmoni gatishmërinë dhe vërtetësinë e pretendimit tuaj. Pas kësaj ju mund të prisni …

Lexo më shumë »

Ndërron jetë Boutros Boutros-Ghali, ish-Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së

Boutros Boutros-Ghali, ish-Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, ka ndërruar sot jetë në moshën 93-vjeçare. Vdekja e tij është konfirmuar nga Rafael Dario Ramirez Carreno, kreu i Këshillit të Sigurimit të OKB-së. Egjiptiani Boutros-Ghali ka qenë i pari arab që ka mbajtur postin e më të lartë në OKB. Ai e mori këtë detyrë në vitin 1992, pas …

Lexo më shumë »

Australia kap drogë në vlerë 900 milionë dollarë

Policia në Australi thotë se e ka realizuar një nga konfiskimet më të mëdha të sasisë së drogës së paligjshme në historinë e vendit. Zyrtarët kanë njoftuar dje, se një sasi e drogës të llojit metamfetaminë në vlerë prej 900 milionë dollarë, është kapur si rezultat i operacionit policor të filluar qysh në muajin dhjetor të vitit 2015. Droga është gjetur …

Lexo më shumë »

Bosnjë: Arrestohen tre ish-policë serbë për krime lufte

Ish-polici serb në Bosnjë Hercegovinë, Darko Mërgja, i dënuar për krime të luftës të kryera gjatë luftës në periudhën 1992-95, është arrestuar lidhur me akuza të reja. Policia në Bosnjë Hercegovinë ka njoftuar se i akuzuari Mërgja, së bashku me dy pjesëtarë të njësisë së tij policore, Radenko Martinoviq dhe Millan Gavrilloviq, janë arrestuar dje. Prokurorët i akuzojnë këta tre persona …

Lexo më shumë »

Zelanda e Re goditet nga një tërmet i fuqishëm

Një tërmet me magnitudë 6.2 gradë të shkallës Rihter goditi sot në mëngjes Zelandën e Re, që është tërmeti i tretë që tronditi vendin në javën e kaluar. Qendra Amerikane për Hulumtime Gjeologjike njoftoi se epiqendra e tërmetit është regjistruar në veriperëndim të Auckland, qytetit më të madh në Zelandë të Re, në det në një thellësi prej dhjetë kilometrash. Sipas …

Lexo më shumë »

Bosnja zyrtarisht aplikon për antarësim në BE

Sot zyrtarisht Bosnja ka aplikuar për t`iu bashkuar Bashkimit Evropian. Këtë lajm e ka bërë të ditur shefja për politikë të jashtme e BE-së, Federica Mogherini. Sipas Mogherinit, 28 shtetet e BE-së tani do të analizojë aplikacionin e Bosnjës. Ajo tha se ky është një lajm i mirë për bllokun dhe për Bosnjën, raporton Reuters. Ndryshe, 13 vjet pasi përfundoi …

Lexo më shumë »
BelgiumBrazil