Ballina / Tag: Greqi

Tag: Greqi

Greqi, gjendet i pajetë një shqiptar

Trupi i pajetë i një mashkulli shqiptar është gjetur nga policia greke në Janinë. Mediat e vendit fqinj raportojnë se shqiptari ka në trup plagë të shkaktuara nga armë zjarri. Trupi është gjetur në një zonë pranë kufirit Greqi-Shqipëri pas sinjalizimeve nga banorët në fshatin Kiparisia. Viktima dyshohet se është rreth 40 vjeç dhe është dërguar në morg për ekspertizën e …

Lexo më shumë »

Samiti i Diasporës, Rama: Nuk do t’i nënshtrohemi politikave të Athinës

Politika e jashtme me Greqinë ka qenë në qendër të takimit të radhës që kryeministri Rama ka zhvilluar me emigrantët shqiptarë, në kuadër të Samitit të Diasporës. Në fjalën e tij, Rama e ka vlerësuar si shumë të rëndësishme marrëdhëniet dhe partneritetin strategjik me Greqinë dhe ka shprehur gatishmërinë për zgjidhjen e çështjeve të përbashkëta. “Është e vërtetë se këto …

Lexo më shumë »

Obama mbërrin në Greqi, takime me krerët e shtetit nën masa të larta sigurie

Barack Obama mbërriti në Athinë, në ndalesën e parë të një turneu shtatë-ditor, i fundit si president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Në Athinën e blinduar nën masa të rrepta sigurie, presidenti do të mbajë fjalimin e fundit mbi politikën e jashtme amerikane, ku natyrisht pritet të sigurojë europianët se linja strategjike amerikane nuk ndryshon me ardhjen e Trump …

Lexo më shumë »

Tërmeti i dytë në 24 orë në Greqi, dridhet edhe Maqedonia juglindore

Një tërmet me intensitet prej katër ballësh sipas shkallës Evropione Makrozismike është ndjerë sot në mëngjes në orën 05 e 40 minuta në pjesët juglinore të Republikës së Maqedonisë, njoftoi Opservatori Sizmologjik pranë Fakultetit Matematiko-natyror në Shkup. Epiendra e tërmetit ishte në Greqinë fqinje me magnitudë prej 3,8 ballësh sipas shkallës së Rihterit. Ky është tërmeti i dytë në 24 …

Lexo më shumë »

Greqi, kapet 1 ton kanabis nga Shqipëria, disa persona në pranga

Një sasi prej më shumë se 1 ton kanabis sativa është sekuestruar nga policia greke, në një aksion anti-drogë në zonën e Atikës, që është ende në vazhdim. Burime policore lokale bëjnë të ditur se, në pranga janë vënë disa anëtarë të organizatës, mes të cilëve edhe shtetas shqiptarë. Burimet thonë se lënda narkotike vinte nga Shqipëria dhe do të dërgohej …

Lexo më shumë »

Europoli arreston mbi 300 persona

Europoli sot kumtoi se në aksionin njëjavor kundër rrjetit kontrabandues të lartë të sofistikuar janë arrestuar më shumë se 300 persona dhe janë sekuestruar një ton kokainë. Operacioni ka vijuar pas zbulimit të agjencisë së rrejshme turistike në Greqi, që ka ndihmuar në tregtinë me njerëz në një bordel në Austri, ku, mes tjerash, është kultivuar edhe kanabis. Deri tani janë …

Lexo më shumë »

Grupi kriminal i prostitucionit në Athinë, shqiptari blinte për 3 mijë euro vajzat ukrainase

Një grup kriminal, që merrej me prostitucion, është shkatërruar nga policia greke, në Athinë. Në pranga kanë përfunduar 5 persona: 2 grek dhe 3 të huaj. Gjithashtu në kërkim është shpallur dhe një 31-vjeçar shqiptar. Gjatë operacionit gjithashtu janë ndaluar edhe 15 vajza që shfrytëzoheshin si prostituta. Të gjitha ishin nga Ukraina. Ishte pikërisht një grek që pasi “peshkonte” vajza të …

Lexo më shumë »

Çështja Çame, Meta në Greqi: Ekzistojnë dy qasje të ndryshme

Nga Greqia, kryeparlamentari Ilir Meta tha se ekzistojnë ende dy qasje të ndryshme për çështjen çame. Pas takimit me ministrin e Jashtëm Nikos Kotsias,  i pyetur nga gazetarët në lidhje me këtë çështje, Meta tha se është e mundur që problemet e së kaluarës të shkojnë drejt një zgjidhje ku përfitojnë të dy vendet. Meta: Në këtë kuadër unë besoj se …

Lexo më shumë »

Greqi, shqiptari baba i tre fëmijëve vdes në aksident

Një shqiptar rreth 40 vjeç ka humbur jetën në një aksident rrugor në Greqi. Shqiptari po udhëtonte me motor kur është përplasur me një mjet të parkuar. Mediat greke shkruajnë se viktima është ngritur në këmbë menjëherë pas aksidentit dhe ka qenë në gjendje të qëndrueshme edhe gjatë transportit me ambulancë për në spital, por ai ka ndërruar jetë më …

Lexo më shumë »

Shkatërrohet grupi kriminal shqiptar, merrej me drogë dhe barnat e kancerit

Policia greke ka shkatërruar një organizatë kriminale që merrej me trafikun e drogës. 6 persona janë arrestuar, ku 5 prej tyre janë shqiptarë. Gjithashtu, edhe një tjetër shqiptar i moshës 42 vjeç, është në kërkim. Ky operacion i policisë greke është zhvilluar në Athinë. Organizata kryente vjedhje, trafik droge dhe armësh. Policia helene ka sekuestruar 26 kg kanabis, një revolver me …

Lexo më shumë »
BelgiumBrazil