Ballina / Tag: Hashim Thaçi

Tag: Hashim Thaçi

Jep dorëheqje drejtori i AKI-së (Dokument)

Drejtori i Agjencisë Kosovare të Inteligjencë, Agron Selimaj, ka dhënë sot dorëheqje nga posti i tij. Në letrën e dorëheqjes së tij (drejtuar presidentit Hashim Thaçi dhe kryeministrit Isa Mustafa), që mund ta shihni më poshtë, ai falënderon bashkëpunëtorët, ndërkaq shprehet krenar që ka kontribuuar në çështjet e sigurisë së Kosovës. Por, nuk cek arsyet e dorëheqjes. Selimaj ishte emëruar …

Lexo më shumë »

Thaçi: Pozitë e opozitë duhet të bashkohen kundër planit të Serbisë për Kosovën

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi duke iu referuar dialogut mes Kosovës dhe Serbisë në Bruksel, ka deklaruar se është koha që opozita dhe pozita të bëhen bashkë. “Nuk është koha e ndarjes, por bashkimit dhe unitetitet politik ashtu si edhe institucional. Institucionet duhet të bashkohen kundër Serbisë, në mënyrë që t’i përgjigjemi këtij plani të Serbisë për Kosovën”. “Kosova ka …

Lexo më shumë »

Thaçi: Serbia po synon ta ndajë Kosovën me ndihmën e Rusisë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se provokimet e Serbisë ndaj Kosovës janë pjesë e “skenarit të vjetër për ndarjen e një pjese të Kosovës”. “Serbia llogaritë në ndihmën e Rusisë dhe kjo ishte arsyeja pse një tren i Rusisë ishte nisur nga Beogradi për në Kosovë. Asgjë nuk është e rastësishme, gjithçka ishte e planifikuar”, ka thënë Thaçi. …

Lexo më shumë »

Ministri maqedonas reagon ashpër ndaj Ramës dhe Thaçit

Ministri i Punëve të Jashtme i Maqedonisë, Nikolla Popovski, pas takimit të liderëve të partive shqiptare të këtij vendi me Edi Ramën dhe Hashim Thaçin, akuzoi Tiranën dhe Prishtinën për ndërhyrje në punët e brendshme të vendit. “Nuk është e hijshme, por as e përshtatshme, kur kryeministri ose kryetari i shtetit fqinj drejtpërdrejt përzihen në punët e brendshme, veçmas jo …

Lexo më shumë »

Erdogan-Thaçit: Mbyllini shkollat e Gylenit, ua hap disa të tjera

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka pritur 6 muaj për të realizuar takimin me shefin e Turqisë Recep Tayyip Erdogan. Takimi e ka kënaqur egon e Presidentit të Kosovës pasi Erdogan i ka siguruar një pritje me nderime të larta, por e gjithë kjo e ka pasur një çmim. Erdogan, i ka kërkuar mysafirit nga Kosova që t’i mbyllë shkollat …

Lexo më shumë »

Thaçi i fton investitorët turq t’i rrisin investimet në Kosovë

Gjatë vizitës zyrtare në Turqi, presidenti Thaçi është nderuar edhe me titullin “Doctor Honoris Causa” në universitetin “TOBB”, si dhe ka vizituar Odën Tregtare të Ankarasë, ku ka folur për potencialin ekonomik të Kosovës dhe ka ftuar investitorët potencialë që të investojnë në Kosovë. Në takimin e organizuar nga Oda Tregtare e Ankarasë, presidenti Thaçi ka thënë se investitorët nga …

Lexo më shumë »

Thaçi pritet me ceremoni zyrtare nga Erdoğan

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka pritur me ceremoni shtetërore presidentin e Kosovës Hashim Thaçi, i cili gjendet në Turqi për vizitë zyrtare, raporton Anadolu Agency (AA). Thaçi, i cili nga rruga para rezidencës presidenciale deri te porta protokollare u përcoll nga kalorësit, në portën kryesore të rezidencës u prit nga presidenti Erdoğan, ndërsa më pas u intonuan himnet …

Lexo më shumë »

Shoqata e të zhdukurve i reagon Thaçit: Asnjë zyrtar serb nuk u përkulë para varreve të shqiptarëve të vrarë

Shoqata e të Zhdukurve “Përkorë” në Podujevë ka reaguar për homazhet e Hashim Thaçit që i ka bërë para lapidarëve të serbëve të vrarë gjatë luftës në Kosovë. Kryetari i kësaj shoqate, Latif Mehmeti, ka thënë se Thaçi duhet ta dijë se me vizita dhe përkulje para lapidarëve të serbëve të  vrarë, Serbia kurrë nuk do të lejoje zbardhjen e …

Lexo më shumë »

Thaçi mund t’i raportojë vetëm pozitës

Ende nuk dihet se kur presidenti Hashim Thaçi do t’i drejtohet Kuvendit për punën e tij gjatë këtij viti. Megjithatë, subjektet opozitare shprehen të painteresuara për të dëgjuar fjalimin e të parit të shtetit në Kuvend. Presidenti i vendit tradicionalisht çdo fundvit i drejtohet Kuvendit për të raportuar për punën e tij, megjithatë ende nuk dihet nëse një traditë të …

Lexo më shumë »

Thaçi për Murin: Është joligjor, s’e negociojmë as me Serbinë, as me BE-në

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, është deklaruar rreth murit të ndërtuar befasishëm në pjesën veriore të urës mbi lumin Ibër.  “Ndërtimi i murit është joligjor, është në kundërshtim të plotë me të gjitha marrëveshjet e Brukselit”, ka thënë Thaçi, derisa po mbante takim me Këshillin Konsultativ për Komunitete në mbledhjen e fundit për këtë vit. Thaçi gjithashtu pohoi se muri …

Lexo më shumë »
BelgiumBrazil