Ballina / Tag: ISIS

Tag: ISIS

Arrestohet 28-vjeçari shqiptar në Itali, planifikonte sulm terrorist në Romë

Policia italiane ka vënë në pranga një shqiptar pasi akuzohet se mbron dhe adhuron ISIS-in. I arrestuari është identifikuar si Edmond Ahmetaj, 38 vjeç. Shqiptarit i janë zbuluar postime pro ISIS-it në kohën e sulmeve në Paris, si dhe mbështet fuqishëm vrasjet dhe sulmet që kanë bërë. Policia italiane dyshon se Ahmetaj kishte plan të kryente një sulm terrorist në Romë …

Lexo më shumë »

80 të vrarë nga sulmi me bombë në Irak, ISIS merr përgjegjësinë

Pothuajse 80 persona, më shumë prej tyre pelegrinë shiitë, janë vrarë nga një sulm me bombë ku ishte vendosur në një kamion në stacionin rrugor në Irak, thotë një zyrtar i sigurisë. Shpërthimi goditi një pikë karburanti dhe restorantin pranë Hilla, rreth 100 km në jug të Bagdadit. Rruga ishte mbushur plot me njerëz që ktheheshin nga përkujtimi i Arbaeen në …

Lexo më shumë »

Presidenti turk Erdogan: Perëndimi po ndihmon ISIS

Lideri i Turqisë Rexhep Taip Erdogan tha se Perëndimi po mbështet grupin e Shtetit Islamik. Në një fjalim përpara parlamentit në Pakistan, Erdogan tha se “Perëndimi aktualisht është me terroristët” duke shtuar se armët e kapura nga militanët islamikë e kishin origjinën nga vendet perëndimore, shkruan AP. Turqia është anëtare e NATO-s  dhe pjesë e koalicionit të udhëhequr nga SHBA-ja …

Lexo më shumë »

Kush po i nxit xhihadistët shqiptarë?

Organet tona të sigurisë, nuk duhet të mjaftohen me justifikimin se atë histori e dinin shërbimet e huaja. Pas kësaj, ata kanë detyrimin që me prova dhe fakte, madje dhe me një proces të hapur dhe model, të bëjnë transparencë për atë që mund të ngjante në Shkodër. Të tregojnë me detaje rrezikun real, nëse kishte vërtet një të tillë. …

Lexo më shumë »

As Islami e as feja nuk janë arsyet e rekrutimit të xhihadistëve në Siri dhe Irak

Feja nuk është forca kryesore shtytëse që qëndron pas vendimit të mijëra luftëtarëve të huaja për t’iu bashkuar ISIS-it dhe grupeve të tjera terroriste në Irak dhe Siri, sipas një raporti të hulumtuesve të ushtrisë amerikane. Një studim i ri i Qendres për Luftimin e Terrorizmit (QLT) në West Point, ka zbuluar se shumica e gati 1.200 militantëve të anketuar …

Lexo më shumë »

Një muaj paraburgim shtatë të dyshuarve për terrorizëm

Gjykata Themelore në Prishtinë ia ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje prej një muaji të pandehurve XH.T , M.SH , B.P , L.S, A.K, H.R, F.G. Kjo masë e dënimit u bë për shkak të dyshimit të bazuar se të njëjtit kanë kryer veprën penale “Përgatitja e veprave terroriste ose veprave kundër Rendit Kushtetues dhe Sigurisë së Republikës së …

Lexo më shumë »

Ekskluzive: Grupi i dyshuar terrorist i Kosovës shtrihet edhe në Maqedoni e Shqipëri (Dokument)

Sipas Prokurorisë Speciale të arrestuarit e së premtes në mbrëmje nën dyshimet për terrorizëm po përgatisnin sulme në Kosovë, Maqedoni dhe Shqipëri. Shtatë të akuzuarit nga Mitrovica, Ferizaj, Skenderaj dhe Prishtina, do të qëndrojnë për një muaj në paraburgim, kështu ka vendosur mbrëmë Gjykata Themelore në Prishtinë. Ata akuzohen se janë të lidhur me organizatat terroriste ISIS dhe Al Nusra, …

Lexo më shumë »

Assad: E refuzuam Turqinë kur na kërkonte ndihmë për Kosovën

Presidenti sirian Bashar Assad drejton një nga shtetet më të përfolura për shkak të luftës dhe rrezikut nga ISIS, por në një intervistë për gazetën “Politika” të Serbisë, ai ka folur edhe për Kosovën, pavarësinë e të cilës ka thënë se nuk do ta njoh kurrë dhe se për këtë i ofron mbështetje Serbisë. Madje Assad ka thënë se për …

Lexo më shumë »

Komisioneri i Sigurisë: BE të pregatitet për xhihadistët

Komisioneri i Sigurisë në Bashkimin Europian ka paralajmëruar rikthimin e xhihadistëve në Europë pas dëbimit të Shtetit Islamik nga Mosuli, qytet bastion i militantëve ekstremistë. Julian King thotë se rreziku është tejet i lartë edhe nëse do të përballemi me një numër të vogël të atyre që kthehen në Europë. Të hënën forcat irakiane nisën një ofensive ushtarake në  Mosul, …

Lexo më shumë »

Rebelët kapin bastionin e ISIS në Siri

Rebelët e mbështetur nga turqi kanë marrë qytetin e rëndësishëm sirian të Dabiq nga grupi i Shtetit Islamik. Rebelët morën Dabiq pasi anëtarët e ISIS u tërhoqën, tha Observatori Sirian i të Drejtave të Njeriut me bazë në Mbretërinë e Bashkuar. Qyteza e vogël veriore mban vlerë të madhe për ISIS për shkak të një profecie të një beteje apokaliptike …

Lexo më shumë »
BelgiumBrazil