Ballina / Tag: Kadri Veseli

Tag: Kadri Veseli

Autostradën “Arbën Xhaferi” Thaçi e quan dhuratë për qytetarët

Në një ceremoni solemne të organizuar nga Ministria e Infrastrukturës në fshatin Babush të Komunës së Ferizajt u bë hapja e nyjave lidhëse Konjuh dhe Babush të Autostradës “Arbën Xhaferi”, që përshkon rreth 20 km në drejtin të Kaçanikut. Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka deklaruar se është me rëndësi themelore që kanë arrit të bëjnë këtë punë të madhe …

Lexo më shumë »

Veseli: Muri do të rrëzohet

Kuvendi i Kosovës ka mbështetur kërkesën e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për rrënimin e murit në pjesën veriore të urës së Ibrit. Madje kryetari i Kuvendit dhe i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka thënë se nëse brenda një afati të caktuar nuk rrënohet muri nga ata që e ndërtuan, atëherë institucionet do t’i nisin eskadronët për rrënimin …

Lexo më shumë »

Veseli: Marrëveshja e Dejtonit i dha fund iluzionit se mund të fitonim lirinë pa armë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka thënë të mërkurën se Marrëveshja e Dejtoni, e cila ndali luftën e përgjakshme në Bosnjë- Hercegovinë bëri me dije se nuk mund të arrinim lirinë e pavarësinë pa luftuar. Ai tha se ishte dalja në skenën politike e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe lufta e saj heroike, ajo që solli kthesën në …

Lexo më shumë »

Veseli: Javën e ardhme do të thërras seancë për Astrit Deharin

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, ka deklaruar para medieve se do të thërrasë seancë plenare për të diskutuar për rastin e vdekjes së Astrit Deharit në Qendrën e Paraburgimit në Prizren. Ai ftoi të gjithë deputetët që t’i bashkëngjiten këtij propozimi, për të diskutuar në një seancë të veçantë për vdekjen e aktivistit të “Vetëvendosjes”. Kryeparlamentari Veseli ka paralajmëruar seancë …

Lexo më shumë »

Kadri Veseli: Për shqiptarët në Maqedoni, tashmë uniteti është jetik

Kreu i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka përgëzuar partitë politike për mbarëvajtjen e zgjedhjeve në Maqedoni. Veseli nëpërmjet një postimi në rrjetin social “Facebook” është shprehur se shpreson që zgjedhjet e mbajtura do ta zhbllokojnë procesin e integrimit të Maqedonisë në strukturat euro-atlantike. “Përgëzoj aktorët politikë të Maqedonisë për procesin zgjedhor të rregullt që u zhvillua atje. Uroj që …

Lexo më shumë »

Vetëvendosje kundër iniciativës së Veselit për rastin “Dehari”

Lëvizja Vetëvendosje do që seanca e jashtëzakonshme për Astrit Deharin të mbahet sipas thirrjes së shoqërisë civile përmes peticionit e jo nga iniciativa e kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli. Ndërsa, partitë e tjera opozitare do ta mbështesin një seancë të tillë, pavarësisht nga kush thirret, ani pse e shohin të pavend iniciativën e kreut të Kuvendit kur ekzistojnë nënshkrimet e …

Lexo më shumë »

Veseli dhe USAID me marrëveshje 300 mijë dollarëshe

Kryeparlamentari Veseli dhe drejtori i USAID-it nënshkruajnë marrëveshje 300 mijë dollarëshe për hulumtimet parlamentare. Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli dhe drejtori i USAID-it, James Hope, sot kanë nënshkruar marrëveshjen “Mbështetje për Hulumtime Parlamentare”, me të cilën synohet të fuqizohen kapacitetet hulumtuese të Kuvendit të Kosovës. Kjo bëhet e ditur përmes një njoftimi për media. Nënshkrimi i …

Lexo më shumë »

Obiliqi tani e tutje si zonë e veçantë

Me ligjin për Obiliqin, 20 për qind e inkasimit iu ndahen qytetarëve të Zonës së Veçantë. Edhe trajtimi ligjor për këtë komunë do të jetë i veçantë dhe banorët për shkak të dëmeve nga eksploatimi do të përfitojnë edhe financiarisht si kompensim. Me këtë projektligj, me të cilin është marrë edhe kryeparlamentari Veseli, është krijuar baza juridike që banorët përveç …

Lexo më shumë »

Veseli shpreh ngushëllimet për vdekjen e kryetarit të PDK-së në Graçanicë

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka shprehur ngushllimet e tij për ndarjen nga jeta të kryetarit të degës së PDK-së në Graçanicë, Zenel Topalli. Veseli vlerësoi kontributin e tij në ngritjen dhe forcimin e degës së PDK-së, në Graçanicë. “Në emër të gjithë anëtarësisë së PDK-së, ju shprehim ngushëllime për humbjen e më të dashurit tuaj dhe …

Lexo më shumë »

Veseli: Dikush po frikësohet nga e vërteta për rastin Dehari

Veseli ka thënë se dikush po frikësohet nga e vërteta, por kësaj çështjeje do t’i shkojnë deri në fund, në mënyrë që askush të mos mund të manipulojë me qytetarët. “Më 14 dhjetor, Grupi Parlamentar i PDK-së do të kërkojë seancë të jashtëzakonshme për rastin Dehari, në mënyrë qatë dihet e vërteta, ciladoqoftë ajo”, ka thënë Veseli. Në të njëjtën …

Lexo më shumë »
BelgiumBrazil