Ballina / Tag: Kosova

Tag: Kosova

Shqiptarët në Maqedoni të ndikuar nga Tirana dhe Prishtina

Shqipëria dhe Kosova kanë të drejtë legjitime të kujdesen për të drejtat e shqiptarëve jashtë kufijve, përfshirë edhe ata që jetojnë në Maqedoni, vlerësojnë njohësit e çështjeve ndërkombëtare duke komentuar vizitat e krerëve të Tiranës dhe Prishtinës në Shkup, si dhe ndarjen e mirënjohjeve të Presidentit të Kosovës për personalitete të caktuara në Maqedoni. Mersel Bilalli, ish deputet dhe profesor …

Lexo më shumë »

Për shkak të Kosovës shkarkohet kryetari i volejbollistëve të Serbisë

Lidhja e Volejbollit të Serbisë, në Kuvendin e saj, ka votuar njëzëri për shkarkimin e kryetarit Nenad Golijanin, për shkak se ka abstenuar në votimin për pranimin e Kosovës në Kongresin e Federatës Ndërkombëtare të Volejbollit. Golijanin i tha Radios Evropa e Lirë se është “i habitur me vendimin pothuaj unanim”, por tha se është i “bindur në veprimin e …

Lexo më shumë »

Ekskluzive: Shqipëria, Maqedonia dhe Bosnja, shtete më të korruptuara se Kosova (Dokument)

Shqipëria, Maqedonia dhe Bosnje e Hercegovina rezultojnë të jenë shtete me korrupsion më të madh se Kosova. Këto konstatime dalin nga një projekt hulumtues i financuar nga Bashkimi Evropian dhe i implementuar nga Qendra për Studime të Demokracisë (CSD), me seli në Bullgari, i cili ditë më parë është prezantuar në Uashington, raporton lajmi.net. Në këtë hulumtim, 50% e qytetarëve …

Lexo më shumë »

Abdixhiku ‘selam’ të fuqishëm analistëve në Shqipëri: Kosova do të bënte luftë për ju, e ju për ne?

Analisti Lumir Abdixhiku iu është kundërvu fuqishëm disa analistëve në Shqipëri të cilët që nga vizita e Edi Ramës në Serbi dhe ndeshjet e para të Kombëtares së Kosovës në futboll kanë filluar të “vjellin vrer” nga Kosova dhe kosovarët. Abdixhiku ka reaguar ndaj shkrimit tendencioz të Blendi Fevziut, Mero Bazës dhe Babaramos. Në këto shkrime të këtyre analistëve, që …

Lexo më shumë »

Rama: Ajo që na ndan me Serbinë, nuk na pengon për integrimin europian

Në rubrikën e çdo të diele, “Komunikimi i Javës” kryeministri Edi Rama u ndal tek vizita e tij në Beograd dhe marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Serbisë. Kreu i ekzekutivit tha se ajo që na ndan me Serbinë, pavarësia e Kosovës, nuk mund të na pengojë në rrugëtimin e përbashkët për integrimin ne BE dhe fuqizmin e ekonomisë. Rama foli edhe për një …

Lexo më shumë »

Dokumentari për luftën në Kosovë merr çmim të parë në Amerikë

Filmi i BIRN, Të Paidentifikuarit, i cili heton komandantët përgjegjës për sulmet brutale gjatë luftës në Kosovë, mori çmim si dokumentari më i mirë i shkurtër në Festivalin e Filmit për Europën Juglindore në Los Anxheles. Të Paidentifikuarit, i cili nxjerr emrat e zyrtarëve serbë që urdhëruan sulme në fshatrat e Kosovës rreth qytetit të Pejës në 1999 dhe ata …

Lexo më shumë »

Pranimi i Kosovës në UEFA, Ali Ahmeti: Ju pafshim në krah të Shqipërisë

Lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmeti ka uruar Kosovën pas pranimit në UEFA. Ai në profilin e tij në Facebook shkruan se sportistët janë ambasadorët më të mirë të një vendi, duke ju uruar Kosovës të jetë në krah me Shqipërinë në garat e mëdha evropiane dhe botërore. “Pranimi i Kosovës në UEFA është një lajm i shkëlqyer …

Lexo më shumë »

Tregu i përbashkët energjetik ul çmimin e rrymës për 10 për qind

Shkrirja e sistemeve energjetike të Kosovës dhe të Shqipërisë për të krijuar një treg të përbashkët energjetik do të sjellë shumë përparësi për konsumatorët në të dyja anët e kufirit. Duke shfrytëzuar përparësitë e të dy sistemeve do të arrihej rritja e stabilitetit të furnizimit me energji elektrike dhe ulja e kostos së furnizimit. Një studim i bërë nga programi …

Lexo më shumë »

Nis largimi i uzurpatorëve

Largimi i uzurpatorëve të Ndërmarrjeve Shoqërore (NSH) nuk po mbetet vetëm në nivel të deklaratave të zyrtarëve të lartë shtetërorë. Pak më shumë se një muaj pas publikimit të listës së uzurpatorëve nga Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP), Policia e Kosovës ka filluar largimin e uzurpatorëve të pronës shoqërore. Një aksion i tillë ka filluar të martën në Pejë, me …

Lexo më shumë »
BelgiumBrazil