Ballina / Tag: Kronika

Tag: Kronika

Kriza e ujit në Indi, protestat paralizojnë vendin, 16 viktima

Më shumë se 10 milionë njerëz në kryeqytetin Indian Delhli vuajnë nga mungesa e ujit, pavarësisht se ushtria ka marrë nën kontroll burimin kryesor të ujit pas protestave të dhunshme. Keshav Chandra, kreu i bordit të ujit në Delhi deklaron se do të duhen të paktën tre deri në katër ditë që furnizimi normal me ujë të rifillojë në zonat …

Lexo më shumë »

Arrestohet në Prishtinë hajni i Suharekës (foto)

Pas një pune intensive, Policia e Suharekës bënë të ditur se ka arritur t’i bie në gjurmë të dyshuarit A. Jashari i cili bashkë me një person tjetër që është në kërkim policor, kishin kryer një seri vjedhjesh të rënda në Suharekë e rrethinë. Arrestimi i të dyshuarit është bërë në Prishtinë, ku i janë gjetur dhe sekuestruar në cilësi …

Lexo më shumë »

Doli nga burgu pas 30 viteve, dy ditë më pas vrau nënën e tij

Në tetor të vitit 1986, ishte burgosur për shkak se e vrau një burrë në New Yersey të Shteteve të Bashkuara. Për këtë arsye, Steven Pratt u dënua me 30 vite burg, që është dënimi më i lartë. Pasi kreu dënimin, ai shkoi në shtëpi, ku familja kishte organizuar aheng, me shumë të ftuar. Mirëpo, dy ditë më vonë, policët e …

Lexo më shumë »

Gjykata e Apelit lë në burg ish – ministrin e Shqipërisë

Gjykata e Apelit ka lënë në fuqi masën e arrestit me burg për ish-ministrin Spiro Ksera, i akuzuar për vjedhje duke shpërdoruar detyrën. Ksera është paraqitur këtë të enjte në Gjykatën e Apelit për masën e sigurisë. Avokati i tij mbrojtës Genc Gjokutaj e ka quajtur vendimin e shkallës së parë për ‘arrest me burg’ në shkelje të ligjit. Sipas …

Lexo më shumë »

Ndërron jetë Boutros Boutros-Ghali, ish-Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së

Boutros Boutros-Ghali, ish-Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, ka ndërruar sot jetë në moshën 93-vjeçare. Vdekja e tij është konfirmuar nga Rafael Dario Ramirez Carreno, kreu i Këshillit të Sigurimit të OKB-së. Egjiptiani Boutros-Ghali ka qenë i pari arab që ka mbajtur postin e më të lartë në OKB. Ai e mori këtë detyrë në vitin 1992, pas …

Lexo më shumë »

Australia kap drogë në vlerë 900 milionë dollarë

Policia në Australi thotë se e ka realizuar një nga konfiskimet më të mëdha të sasisë së drogës së paligjshme në historinë e vendit. Zyrtarët kanë njoftuar dje, se një sasi e drogës të llojit metamfetaminë në vlerë prej 900 milionë dollarë, është kapur si rezultat i operacionit policor të filluar qysh në muajin dhjetor të vitit 2015. Droga është gjetur …

Lexo më shumë »

Humbë jetën në Siri një shqiptar nga Shkupi

Një 35-vjeçar shqiptar nga fshati Hasanbeg i Shkupit ka humbur jetën në luftimet në Siri. Për vdekjen në luftimet në Siri të shqiptari 35-vjeçar nga Hasanbegu, sot është njoftuar edhe familja e tij. Ndryshe, ky është rasti i dytë brenda një jave që një shqiptar humb jetën duke luftuar në Siri. Edhe një javë më parë u raportua se duke luftuar …

Lexo më shumë »

5.5 milionë njerëz vdesin çdo vit nga ajri i ndotur

Sipas një studimi të bërë, në mbarë botën për çdo vit më shumë se 5.5 milionë njerëz vdesin para kohe për pasojë të ndotjes së ajrit. Shumica e vdekjeve ndodhin në ato vende ku janë ekonomitë në zhvillim të shpejtë të Kinës dhe Indisë. Ndërsa, faktori kryesor është emetimi i grimcave të vogla nga termocentralet, fabrikat, automjetet dhe nga djegia …

Lexo më shumë »

Peru, 12 fëmijë të vdekur nga kafshimi i lakuriqit-vampir

Prej muajit shtator të viti të kluar e deri më tani në Peru kanë vdekur dymbëdhjetë fëmijë të moshës 8-15 vjeç për shkak të kafshimit nga lakuriqët, të cilët u kanë transmetuar virusin e tërbimit. Ndërkaq, autoritetet shëndetësore në Peru kanë shpallur gjendjen e emergjencës në rajonin e Loretos, në kufi me Ekuadorin, rreth 1100 km nga kryeqyteti Lima. Ndërkaq, …

Lexo më shumë »

 Francë, gjashtë të rinj vdesin në një aksident

Kanë humbur jetën gjashtë persona në një aksident me minibus që ndodhi sot në Francë. Ngjarja tragjike ka ndodhur, kur minibusi u përplas me një kamion në Rocherfort, në jugperëndim të vendit. Deri më tani raportohet se gjashtë të rinj kanë vdekur në aksidentin e ndodhur në orët e hershme të mëngjesit të sotëm. Ndërkaq, mësohet edhe vozitësi i kamionit thuhet …

Lexo më shumë »
BelgiumBrazil