Ballina / Tag: lajme

Tag: lajme

298 dhëndurë nga Kosova janë pajisur me leje qëndrimi në Shqipëri

Rreth 298 dhëndurë nga Kosova janë pajisur me leje qëndrimi për arsye të bashkimit familjar si bashkëshortë apo partnerë civilë në Shqipëri. Këtë fakt e ka bërë të ditur për “Kohën Ditore” Manjola Xhiku, shefe e Sektorit të Migracionit në Drejtorinë e Përgjithshme për Kufirin dhe Migracionin në Shqipëri. Ndërkohë, sipas Xhikut, numri i shtetasve nga Kosova që janë pajisur …

Lexo më shumë »

‘Trepça’ në veri, 278 milionë euro borxhe

“Trepça” në veri të Kosovës aktualisht ka në listë të pagave 3300 punëtorë, por aktivë në punë janë vetëm 1100 deri në 1200. Në “Trepçë” në veri të punësuarve u paguhen pagat nga mjetet që realizohen në kombinat, si dhe shtesa prej 30 eurosh në muaj për të papunët, kryesisht nga shitja e koncentratit të plumbit dhe zinkut, të cilat …

Lexo më shumë »

Doli nga burgu pas 30 viteve, dy ditë më pas vrau nënën e tij

Në tetor të vitit 1986, ishte burgosur për shkak se e vrau një burrë në New Yersey të Shteteve të Bashkuara. Për këtë arsye, Steven Pratt u dënua me 30 vite burg, që është dënimi më i lartë. Pasi kreu dënimin, ai shkoi në shtëpi, ku familja kishte organizuar aheng, me shumë të ftuar. Mirëpo, dy ditë më vonë, policët e …

Lexo më shumë »

Opozita mobilizohet kundër Thaçit

Tri partitë opozitare, Lëvizja “Vetëvendosje”, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe “Nisma për Kosovën”, po mobilizohen për ta penguar zgjedhjen e Hashim Thaçit president të Kosovës. Jozyrtarisht mësohet se partnerët e koalicionit qeverisës po planifikojnë që zgjedhja e Thaçit president të ndodhë këtë të mërkurë, në një seancë të Parlamentit, të cilën gjë opozita po planifikon që të mos e …

Lexo më shumë »

Ilir Deda: Nëse ndodh ndonjë viktimë secili deputet ka përgjegjësi

Kuvendi i Kosovës ka rifilluar seancën parlamentare rreth orës 15:00 ku nuk u lejuan dhe u përjashtuan 23 deputetë të opozitës. Ndër të vetmit që morën pjesë nga opozita në këtë seancë ishtë Deputeti Ilir Deda. Ai në fjalën e tij u ka bërë thirrje të gjithë deputetëve që të mendojnë mirë para se të ndodhë ndonjë më e keqe. …

Lexo më shumë »

Serbia mbyll kufirin me Maqedoninë për refugjatët

Gazeta serbe ‘Novosti’ bën të ditur se Serbia ka vendosur që ta mbyllë kufirin me Maqedoninë për refugjatët, transmeton Telegrafi. Ky hap ka ardhur pas kthimit në Kroaci të refugjatëve, të cilët duan të udhëtojnë drejt Sllovenisë për në Austri, përmes Kroacisë. Më herët u bë e ditur se Serbia do të lejoj hyrjen e aq refugjatëve sa do të …

Lexo më shumë »

Bullgaria dislokon ushtrinë në kufirin tokësor për fluksin e refugjatëve

Parlamenti bullgar autorizoi sot dërgimin e ushtrisë në kufi për të përballuar fluksin e emigrantëve, në një vend që numëron rreth 260 kilometra kufij tokësorë me Turqinë. Ushtria deri më tani e kufizuar në një rol mbështetës logjistik të mirëpërcaktuar, do të patrullojë përkrah policisë, në bazë të një ligji të miratuar me një shumicë të theksuar me 156 vota …

Lexo më shumë »

Vuçiq sërish më 11 nëntor shkon në Srebrenicë

Kryeministri serb, Aleksandar Vuçiq, më 11 nëntor e ka konfirmuar vizitën e tij në Srebrenicë. Ndërsa, po me datën 11 të muajit korrik të këtij viti, kryeministri Vuçiq u sulmua me gurë, shishe e këpucë. “Shteti i Serbisë dhe shumë kompani tona private do të investojë në zhvillimin e Srebrenicës dhe rindërtimit të saj, njerëzit e Srebrenicës, serbët dhe myslimanët, mund …

Lexo më shumë »

Protesta në Mal të Zi, qytetarët e pakënaqur me Qeverinë

Mijëra qytetarë kanë protestuar mbrëmë në Podgoricë duke kërkuar dorëheqjen e qeverisë së Malit të Zi, e cila udhëhiqet nga kryeministri Millo Gjukanoviq. Ndërsa, opozita po kërkon një qeveri transite deri në mbajtjen e “zgjedhjeve të përgjithshme” të cilat ata mendojnë se mund të mbahen. Qytetarët janë mbledhurur jashtë ndërtesës së parlamentit, e cila po ruhej nga policia, ata kanë …

Lexo më shumë »

Armët e Amerikanëve në duar të Al-Kaedes

Ushtria amerikane konfirmoi thashethemet se një pjesë e armëve të dërguara prej saj për rebelët që luftojnë ISIS-in në Siri, po përfundojnë në duart e grupeve ekstremiste të lidhura me Al Kaedan. Ndërsa, pentagoni ka thënë se një njësi rebele e pajisur me autoblinda dhe armatim amerikan, i dorëzoi këto al-Nusras, grup ekstremist i lidhur fort me Al Kaedan. Ndryshe, …

Lexo më shumë »
BelgiumBrazil