Ballina / Tag: LDK

Tag: LDK

Me marrëveshje, drejt zgjedhjeve

Zgjedhjet e parakohshme nacionale në Kosovë mund të mbahen vitin e ardhshëm, bashkë me ato lokalet. Kështu kanë vlerësuar analistët politikë, sipas të cilëve zgjedhje mund të ketë vetëm nëse dy partitë më të mëdha në vend, PDK-ja e LDK-ja, bien në ujdi. Ndërkohë, këtë mundësi nuk e ka përjashtuar as koalicioni qeverisës, në të cilën kohën e fundit janë vërejtur …

Lexo më shumë »

Qeveria ndan 34 mijë euro për shërimin e deputetit Bardhyl Meta

Qeveria e Kosovës sot në mbledhjen e mbajtur ka ndarë 34 mijë euro për shërimin e deputetit të LDK-së, Bardhyl Meta, i cili po vuan nga një sëmundje. Kryeministri i vendit, Isa Mustafa, ka bërë të ditur se edhe Ministria e Shëndetësisë ka ndarë mjete për këtë rast, por nuk kanë mjaftuar. Bardhyl Meta është deputet i Kuvendit të Kosovës …

Lexo më shumë »

“Isa Mustafa vendos se kënd do ta mbështes LDK-ja në Drenas”

Lidhja Demokratike e Kosovës ende nuk ka vendosur se kënd do ta mbështes në balotazh për kryetar të Komunës së Drenasit. Kështu të paktën thotë Bedri Nika, kandidat i LDK-së për kryetar të Drenasit, i cili u rendit 5 në zgjedhjet e së dielës. Nika ka theksuar për Gazetën Blic se ai është kundër PDK-së, mirëpo e pranon se ai …

Lexo më shumë »

Paditet KQZ-ja për ndryshime mandatesh të këshilltarëve të Prishtinës

Nëntë këshilltarë të Kuvendit Komunal të Prishtinës kanë hequr dorë nga postet, duke ua lëshuar vendin personave të tjerë bashkëpartiakë, brenda mandatit të fundit të kësaj përbërjeje të kuvendit, që ka nisur para 3 vjetësh. Por, ndryshimi i fundit ka çuar para Prokurorisë Komisionin Qendror Zgjedhor, si organin që ka pranuar dhe i ka bërë të ligjshme këto ndryshime,. Nga …

Lexo më shumë »

Fatmir Sejdiu: Rugova, engjëll mbrojtës i Kosovës

Sot është ditëlindja e 72’të e Presidentit Ibrahim Rugova, i cili vdiq më 2006 pas një beteje me kancerin. Në këtë përvjetor të lindjes, Rugovën e ka kujtuar edhe njeriu që e pasoi në postin e Presidentit pas vdekjes, Fatmir Sejdiu. Ai e ka lartësuar veprën e Rugovës duke e quajtur “Engjëll Mbrojtës i Kosovës”. Sejdiu, kishte marrë drejtimin e …

Lexo më shumë »

Buxheti “çan” koalicionin

Partnerët e koalicionit nuk po pajtohen për miratimin e Projektligjit për Buxhetin e Vitit 2017, për shkak të pakënaqësive për ndarjen e “kuletës” së shtetit. Kjo ka rritur gjasat që buxheti të jetë shkas për prishjen e koalicionit mes dy partnerëve dhe shkuarjes në zgjedhje të parakohshme. Pas dërgimit të Projektligjit në Kuvend, komisionet parlamentare ende nuk kanë arritur ta …

Lexo më shumë »

Zemaj: Haxhiu don politizimin e rastit Dehari, jo zbardhjen

Zemaj iu ka drejtuar Haxhiut se kjo mbledhje është thirrur për ta politizuar rastin e Astrit Deharit dhe jo për ta zbardhur atë, njofton Klan Kosova. “Nëse është qëllimi politik atëherë mund të thërrasësh konferencë. Jemi 11 anëtarë të tjerë që më së paku ty të japim përgjegjësi”, i është drejtuar Zemaj – Haxhiut. “Do ta ftoja prokurorin për këto …

Lexo më shumë »

Nuk votohet kërkesa e VV-së për debat parlamentar për rastin Dehari

Shefi i grupit parlamentar të Vetëvendosjes, Glauk Konjufca ka kërkuar që të hedhet në votim për diskutim rasti i Astrit Deharit. Ndërsa shefi i grupit parlamentar të PDK-së, Zenun Pajaziti ka thënë se duhen të priten përfundimet e hetimeve. “Detyrohem që të përsëris, duhet t’ia lëmë forenzikës dhe duhet të marrim përgjegjësi të plotë për vdekjen në përputhje me rezultatin …

Lexo më shumë »

Beqiri: LDK nuk bën presion, deputeti Bulliqi s’ka ditur ç’ka nënshkruar

Kryetari i Grupit parlamentar LDK-së Ismet Beqiri u ka folur gazetarëve rreth iniciativës së Vetëvendosjes që në Kuvend të mbahet një seancë e jashtëzakonshme kushtuar vdekje së Astrit Deharit. Ai me këtë rast tha se” nuk është e vërtetë e as në natyrën e LDK-së, as në formën e punës së saj që të bëj presion”. Sepse, sipas tij, po …

Lexo më shumë »

AAK e quan Mustafën kryeministër në panik që nuk e tregon të vërtetën për liberalizimin

Sekretari organizativ i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ali Berisha, mbrëmë ka replikuar me kryeministrin e Kosovës Isa Mustafa i cili, në postim të vetin, kishte fajësuar AAK-në, por edhe deputetë të LDK-së, për dështimin e liberalizimit të vizave. Kryeministri është në panik dhe ai po shkruan në terr ashtu siç e ka bërë edhe koalicionin Thaçi LDK natën, ka …

Lexo më shumë »
BelgiumBrazil