Ballina / Tag: LSDM

Tag: LSDM

Zaevi – Rekës: Qeverinë e re të Maqedonisë do ta formojë LSDM-ja

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev, ka pritur pasdite në takim ambasadorin shqiptar në Shkup, Fatos Reka, me të cilin kanë diskutuar për zhvillimet politike pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 11 dhjetorit. Zaevi ka deklaruar se pret që pas 29 janarit, Nikola Gruevski ta kthejë mandatin për formimin e qeverisë dhe se LSDM-ja është partia e cila do të formojë …

Lexo më shumë »

Përfundoi takimi mes Ahmetit dhe Zaevit

Pas vizitës së djeshme të kryetarit të BDI-së, Ali Ahmeti me Nikolla Gruevskin, sot ai u takua edhe me kryetarin e LSDM-së, Zoran Zaev. Këtë takim e kanë konfirmuar të dy partitë përmes komunikatave të tyre. Në komunikatat e të dy partive nuk thuhet se është biseduar për formimin e Qeverisë së re. “Ky është takimi i parë në nivel liderësh …

Lexo më shumë »

Zaev-Multanowski: Duhet të formohet Qeveri e përgjegjshme

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev, sot ka pritur në takim ambasadorin e Polonisë në Maqedoni, Jacek Multanovski, me të cilin kanë biseduar për procesin zgjedhor në Maqedoni dhe situatën e krijuar pas tyre. Nga LSDM-ja njoftojnë se Zoran Zaev në takim ka thënë se është krenar me rezultatet e arritura në zgjedhjet e parakohshme parlamentare dhe i tha ambasadorit se …

Lexo më shumë »

Këto janë 15 kushtet e BDI-së për të hyrë në koalicion qeveritar (FOTO)

Nëpër rrjetet sociale dhe në mediat shqiptare në Maqedoni nisi të qarkullojë fotografia e një letre në të cilën thuhet se Bashkimi Demokratik për Integrim i ka parashtruar 15 kërkesat e veta pa të cilat nuk do të pranojë të hyjë në koalicion qeveritar me asnjërën nga dy partitë maqedonase – VMRO-DPMNE-në dhe LSDM-në. BDI-ja në këto zgjedhje fitoi gjysmën …

Lexo më shumë »

Zeqiri i kërcënohet Zaevit: Nuk u angazhova që të mos zbatohet dygjuhësia

Anëtari i bordit ekzekutiv nga rradhët e LSDM-së, Muhamet Zeqiri në një intervistë për agjensionin “Anadolija” duke i komentuar premtimet parazgjedhore për përdorimin e gjuhës shqipe të kryetarit të LSDM-së Zoran Zaev. Zeqiri tha se është i bindur se ajo nuk është një mashtrim për të marrë vota dhe se ai do të jetë zëri i fuqishëm i shqipëtarëve në …

Lexo më shumë »

Zaev fton shqiptarët në koalicion kundër Gruevskit

Kryetari i Lidhjes Social Demokrate, Zoran Zaev i ka bërë thirrje të gjitha partive politike shqiptare, që fituan mandate në zgjedhjet e së dielës, që t’i bashkohen partisë së tij për formimin e qeverisë së re dhe ta refuzojnë Nikolla Gruevskin. “Regjimi nuk guxon të formojë qeverinë e Maqedonisë. Të gjitha partitë, përveç VMRO DPMNE-në nuk duhet të mendojnë për …

Lexo më shumë »

Gruevski fitues në Maqedoni, shqiptarët, këta humbës të mëdhenj

VMRO-DMPNE e Nikola Gruevskit ka dalë parti e parë në këto zgjedhje, duke fituar 51 mandate deputetësh, 2 më shumë se LSDM e Zoran Zaev. Nga 120 mandate deputetësh që dalin nga këto zgjedhje, dy partitë kryesore maqedonase kanë fituar 100 deputetë, ndërsa 20 mandatet e tjera janë ndarë mes 4 partive shqiptare. Gruevski ka thënë se qytetarët i besuan …

Lexo më shumë »

Gruevski: Koalicioni i gjerë nuk është zgjidhje për krizën politike

Ish-kryeministri, Nikola Gruevski në një nga takimet me qytetarët ka deklaruar se formimi i një qeverie gjithpërfshirëse pas zgjedhjeve nuk është një zgjidhje e mirë për krizën politike. Në këtë mënyrë, lideri i VMRO-DPMNE-së mundohet t’i dekurajon zërat që kërkojnë një koalicion të gjerë, ku do të merrnin pjesë shumica e partive parlamentare. “LSDM e ka kuptuar se në 11 …

Lexo më shumë »

Spasovski: Do tua kthejmë borxhin firmave vendore

Bartësi i listës së deputetëve në njësinë zgjedhore numër 2 nga rradhët e LSDM-së, Oliver Spasovski, sot ka realizuar takim me qytetarët e Gjorçe Petrovit, para të cilëve prezentoi programin e partisë së tij.  “Për ta forcuar ekonominë, për ta ndaluar shpërnguljen dhe për ta kthyer jetën në Maqedoni në planin “Për jetë në Maqedoni” parashikojmë masa me të cilat …

Lexo më shumë »

PDS: Dygjuhësia është thirrje e drejtpërdrejtë për destabilizim politikë dhe ekonomik

Partia Demokratike e Serbëve në Maqedoni vlerëson se asnjë kalkulim politik i zgjedhur nuk mund, dhe nuk duhet të jetë i rrezikshëm për shtetin. ‘Deklaratat e kryetarit të LSDM-së, Zoran Zaev për dygjuhësinë, e cila në thelb është vetëm një emër tjetër për ndryshimin e sistemin kushtetues të drejtësisë dhe thirrje të drejtpërdrejtë për destabilizim politik dhe ekonomik të vendit, …

Lexo më shumë »
BelgiumBrazil