Ballina / Tag: PD

Tag: PD

Debate në mbledhjen e PD-së, Majlinda Bregu kundër bojkotit të Parlamentit

Mbledhja e grupit parlamentar të PD-së sot është shoqëruar me debate dhe diskutime rreth zgjedhjeve të qershorit. Deputetë të saj kanë hedhur edhe idenë e shtyrjes së datës së zgjedhjeve, nëse nuk plotësohen kushtet e opozitës për votimin dhe numërimin elektronik. Ndërsa sa i përket bojkotit të parlamentit dhe protestave, deputetja Majlinda Bregu ka qenë kundër. “Të dalim nga parlamenti …

Lexo më shumë »

Basha: 2016 fundviti i fundit i një kryeministri të korruptuar

Kryetari i PD, Lulzim Basha ka reaguar pas konferencës së fundvitit të kryeministrit Edi Rama. Në një reagim për mediat, Basha tha se ky është fundviti i fundit i një  kryeministri të korruptuar e të lidhur me krimin. Basha rendit të gjitha ato që ai i quan dështime të qeverisë Rama. Basha: Bilanci 2016 dhe fundviti i fundit i një kryeministri …

Lexo më shumë »

PD: Kur banorët e Krujës u përmbytën, Rama shkoi për ekspozitë në SHBA

Duke iu përgjigjur akuzave të kryeministrit se nuk ka dëmshpërblyer banorët e përmbytur në Fushë Krujë, Partia Demokratike thekson se kreu i qeverisë po rikthehet tek banorët e prekur për shkak të afrimit të ditës së zgjedhjeve. Ina Zhupa deklaroi se kur banorët u përmbytën, Edi Rama shkoi në SHBA për ekspozitë pikture. Ina Zhupa: Me një regji bajate, ku i kërkon …

Lexo më shumë »

PD: Në vend të shpërblimeve, Rama torturon mësuesit me dreka partie

Partia Demokratike ka akuzuar kryeministrin e Shqipërisë se po përdor politikisht mësuesit e vendit. Duke iu referuar drekës së një dite me parë në Kombinat, Luçiano Boçi, tha se edhe sot me urdhër partie mësuesit e Kamzës po rreshtohen me pjata para për për të përtypur propagandë e fushatë elektorale pa hesap. Deklarata e plotë: Skandaloze ajo që ndodhi dje …

Lexo më shumë »

Prokuroria: Tahiri, Selami dhe Roshi fshehën dënimet

Prokuroria e Përgjithshme e Shqipërisë ka njoftuar këtë të martë se në kuadër të kontrollit të formularëve të vetëdeklarimit të zyrtarëve ka konstatuar fshehje të të dhënave nga dy deputetë të Parlamentit shqiptar dhe një kryetar bashkie. Në një deklaratë për mediat, zëdhënësja e organit qendror të akuzës ka bërë me dije se bëhet fjalë për deputetët Dashamir Tahiri, i …

Lexo më shumë »

PD, kërkesë për shkarkimin e Vangjush Dakos

Partia Demokratike (PD), i ka dërguar një kërkesë kryeministrit Edi Rama, me argumentimin e plotë ligjor, sipas saj, për shkeljet që ka kryer Vangjush Dako si kryetar i Bashkisë së Durrësit. “Këshilltarët bashkiakë të Partisë Demokratike në Durrës dhe deputetët e këtij qarku kanë dorëzuar dje në zyrën e kryeministrit kërkesën zyrtare për shkarkimin nga detyra të Kryetarit të Bashkisë, …

Lexo më shumë »

Basha: BE-ja i dha Shqipërisë shuplakë të rëndë

Lulzim Basha e cilësoi një shuplakë për qeverinë mospërcaktimin e një date nga Bashkimi Europian për hapjen e negociatave me Shqipërinë. Pas mbledhjes së kryesisë së Partisë Demokratike, Basha bëri përgjegjës kryeministrin Edi Rama. “Duke mohuar problemet me drogën, krimin, korrupsionin dhe mosmarrjen e përgjegjësisë për zgjedhje të lira, qeveria e Ramës faktikisht ka refuzuar të marrë përgjegjësi për këtë …

Lexo më shumë »

Rama: Venecia konfirmoi pa rezervë ligjin e Vetting-ut

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me përgjigjen e Komisionit të Venecias në lidhje me ligjin e Vetting-ut. “PD pretendon përsëri se ka një përkthim ekskluziv të sajin për Venecian”, ka deklaruar Rama në Facebook. Në profilin e tij, kreu i qeverisë shprehet se përgjigjia e Venecias nuk lë vend për interpretime. “Në fakt Venecia ka konfirmuar pa rezervë ligjin e …

Lexo më shumë »

Reforma zgjedhore, Balla: Gati drafti për ligjin e partive

Nënkryetari i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla ka deklaruar se, ekspertët e mazhorancës e kanë gati draftin e ndryshimeve të ligjit për partitë politike, në kuadër të reformës zgjedhore. “Është drafti më i mirë në frymën e rekomandimeve të OSBE-së”, ka thënë Balla, duke shtuar se, “grupi i PS ka mbështetur kërkesën për shtyrjen e mandatit të komisionit me …

Lexo më shumë »

Zhdukja e dosjeve në Shqipëri: Mbrohen 56 politikanë dhe zyrtarë të lartë të lidhur UDB-në

Viron Bezhani, biri i Nafiz Bezhanit – kryetarit të ish-komisionit të famshëm për verifikimin e zyrtarëve të lartë për lidhjet me ish-Sigurimin e Shtetit – deklaron se një ish-punonjës i SHIK-ut, i punësuar më pas në Ambasadën shqiptare në Belgjikë, ka rrëmbyer dhe zhdukur dosjet e politikanëve dhe pushtetarëve shqiptarë që ishin bashkëpunëtorë të UDB-së jugosllave. Bezhani ka deklaruar gjithashtu …

Lexo më shumë »
BelgiumBrazil