Ballina / Tag: PDK

Tag: PDK

Me marrëveshje, drejt zgjedhjeve

Zgjedhjet e parakohshme nacionale në Kosovë mund të mbahen vitin e ardhshëm, bashkë me ato lokalet. Kështu kanë vlerësuar analistët politikë, sipas të cilëve zgjedhje mund të ketë vetëm nëse dy partitë më të mëdha në vend, PDK-ja e LDK-ja, bien në ujdi. Ndërkohë, këtë mundësi nuk e ka përjashtuar as koalicioni qeverisës, në të cilën kohën e fundit janë vërejtur …

Lexo më shumë »

Miratohet rekomandimi i PDK-së për rastin Dehari

Pas një debati disa orësh rreth rastit Dehari, Kuvendi i Kosovës ka aprovuar rekomandimin e Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, ku ndër të tjera thuhet se nëse familja kërkon hetim të vdekjes së Astrit Deharit jashtë vendit, atëherë Qeveria e Kosovës duhet t’ia mundësojë këtë duke hequr edhe shpenzimet. Ky rekomandim u miratua me 49 vota për, 13 …

Lexo më shumë »

Fillon heshtja zgjedhore për kryetar të Drenasit

Pas pesë ditë fushatë, e cila është zhvilluar kryesisht “në oda”, në këto çaste ka filluar heshtja zgjedhore për kryetar të Drenasit, ku në balotazh garojnë dy kandidatë, nga PDK dhe Nisma. Sipas ligjeve të Republikës së Kosovës, heshtja zgjedhore fillon një ditë para mbajtjes së zgjedhjeve dhe heshtja hynë në fuqi në ora 24:00. Në heshtjen zgjedhore ndalohet çdo …

Lexo më shumë »

Shumë dështime, pak suksese

Opozita dhe analistët politikë kritikojnë partnerët e koalicionit qeverisës se nuk i kanë mbajtur premtimet për punësime, liberalizim të vizave, për anëtarësim në UNESCO, etj. Ndërsa zyrtarët qeveritarë si sukses përmendin nënshkrimin e MSA-së. As 100 mijë punëtorë të rinj nuk janë punësuar gjatë mandatit dyvjeçar të qeverisë “Mustafa” ashtu siç kishin premtuar partnerët e koalicionit qeverisës në fushatën zgjedhore të …

Lexo më shumë »

Veseli: Javën e ardhme do të thërras seancë për Astrit Deharin

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, ka deklaruar para medieve se do të thërrasë seancë plenare për të diskutuar për rastin e vdekjes së Astrit Deharit në Qendrën e Paraburgimit në Prizren. Ai ftoi të gjithë deputetët që t’i bashkëngjiten këtij propozimi, për të diskutuar në një seancë të veçantë për vdekjen e aktivistit të “Vetëvendosjes”. Kryeparlamentari Veseli ka paralajmëruar seancë …

Lexo më shumë »

Deputetja e PDK-së: Po të ishte kryeministri i PDK-së, nuk do të kishte mur në veri!

Kryeministri i Kosovës po akuzohet për reagim të dobët, pas ndërtimit të murit në veri të vendit. Kjo akuzë kryeministrit nuk po i vjen nga partitë opozitare e as shoqëria civile, por nga një deputete e partisë në koalicion, Sala Berisha-Shala. Nëse PDK do ta drejtonte Qeverinë e vendit, ajo thotë se muri nuk do të lejohej të ndërtohej fare. …

Lexo më shumë »

Sot nis fushata për balotazhin e Drenasit

Sot do të nis fushata zgjedhore për raundin e dytë të zgjedhjeve në Drenas e cila do të zgjasë deri me datën 16 dhjetor. Kështu ka vendosur Komisioni Qendror Zgjedhor. Dy kandidatët që garojnë në balotazh kishin këtë përqindje. Ramiz Lladrovci, PDK: 45.4 % dhe Isa Xhemajlaj, Nisma për Kosovën, 26.19 %. Në zgjedhjet në Drenas të drejtë vote kishin …

Lexo më shumë »

Ndërrimi i liderit çoi PDK-në në balotazh

Dështimi në zgjedhjet e parakohshme në Drenas i adresohet Kadri Veselit në betejën e tij të parë elektorale në krye të PDK-së. Sipas njohësve të çështjeve politike, ndryshimet “kadrovike” në PDK kanë ndikuar edhe në rezultatin e zgjedhjeve në “bastionin e PDK-së” në Drenicë Ndërrimi i liderit në Partinë Demokratike të Kosovës i ka sjellë pasoja të mëdha këtij subjekti …

Lexo më shumë »

“Isa Mustafa vendos se kënd do ta mbështes LDK-ja në Drenas”

Lidhja Demokratike e Kosovës ende nuk ka vendosur se kënd do ta mbështes në balotazh për kryetar të Komunës së Drenasit. Kështu të paktën thotë Bedri Nika, kandidat i LDK-së për kryetar të Drenasit, i cili u rendit 5 në zgjedhjet e së dielës. Nika ka theksuar për Gazetën Blic se ai është kundër PDK-së, mirëpo e pranon se ai …

Lexo më shumë »

Drenasi e vë PDK-në nën presion

Derisa Partia Demokratike e Kosovës gjendet nën presion pas rezultatit zgjedhor në Drenas, analistët parashohin rënien e saj edhe në rajonet e tjera, të cilat kjo parti i ka konsideruar bastione të veta. Partia që tani udhëhiqet nga Kadri Veseli, për herë të parë nga paslufta nuk arriti të fitojë pa balotazh në zgjedhjet për kryetar të Komunës së Drenasit. …

Lexo më shumë »
BelgiumBrazil