Ballina / Tag: Politikë

Tag: Politikë

Konfuzioni si politikë mbizotëruese

Evropa e sotme është në një fazë tepër të rëndë, në kërkim të identitetit të qëndrueshëm politik. Në SHBA do të ketë sivjet zgjedhje presidenciale. Jemi pra, në masë të madhe, në mëshirën e vetëvetes. Këtij vlerësimi nuk ka çka ti shtohet. Nuk mund ta mohojmë që Kosova e jonë gjindet sot në një situatë delikate, të vështirë. Ankimet janë …

Lexo më shumë »

Opozita mobilizohet kundër Thaçit

Tri partitë opozitare, Lëvizja “Vetëvendosje”, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe “Nisma për Kosovën”, po mobilizohen për ta penguar zgjedhjen e Hashim Thaçit president të Kosovës. Jozyrtarisht mësohet se partnerët e koalicionit qeverisës po planifikojnë që zgjedhja e Thaçit president të ndodhë këtë të mërkurë, në një seancë të Parlamentit, të cilën gjë opozita po planifikon që të mos e …

Lexo më shumë »

Ilir Deda: Nëse ndodh ndonjë viktimë secili deputet ka përgjegjësi

Kuvendi i Kosovës ka rifilluar seancën parlamentare rreth orës 15:00 ku nuk u lejuan dhe u përjashtuan 23 deputetë të opozitës. Ndër të vetmit që morën pjesë nga opozita në këtë seancë ishtë Deputeti Ilir Deda. Ai në fjalën e tij u ka bërë thirrje të gjithë deputetëve që të mendojnë mirë para se të ndodhë ndonjë më e keqe. …

Lexo më shumë »

Gjykata e Apelit lë në burg ish – ministrin e Shqipërisë

Gjykata e Apelit ka lënë në fuqi masën e arrestit me burg për ish-ministrin Spiro Ksera, i akuzuar për vjedhje duke shpërdoruar detyrën. Ksera është paraqitur këtë të enjte në Gjykatën e Apelit për masën e sigurisë. Avokati i tij mbrojtës Genc Gjokutaj e ka quajtur vendimin e shkallës së parë për ‘arrest me burg’ në shkelje të ligjit. Sipas …

Lexo më shumë »

Mustafa: Gjykata serbe s’merr dot vendime për shtetasit kosovarë

Isa Mustafa, kryeministri i Kosovës ka reaguar në mbledhjen e qeverisë në lidhje me vendimin e një gjykate serbe e cila ka dënuar 8 eprorë pjesëtarë të UÇK-ës. Ai ka theksuar se asnjë gjykatë serbe nuk ka kompetencë të marrë vendime të tilla për qytetarët kosovarë. Janë dënuar dje në mungesë nga një gjykatë në Nish të Serbisë, ish-eprorët e …

Lexo më shumë »

Kryeministri Mustafa sulmohet me vezë në Podujevë

Kryeministri Isa Mustafa është gjuajtur sot me vezë në Podujevë nga aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje, derisa ai ishte duke mbajtur fjalim në manifestimin që po mbahet për ditën e mjedrës. Ndërkaq, Policia e Kosovës, lidhur me këtë rast ka arrestuar dy aktivistë të VV, thuhet në kumtesën e Vetëvendosje. Sipas kumtesës të lëshuar për medie, thuhet se Isa Mustafa po e …

Lexo më shumë »

Busek: Kosova t’i dëshmojë kriteret për integrim në BE

Zëvendëskancelari austriak, Erhard Busek ka thënë sot se Kosova duhet të bëj më shumë presion tek vendet e Bashkimit Europian, që të inkurajojnë shtetet që nuk e kanë njohur Kosovën, ta bëjnë këtë. Busek ka thënë se Parlamenti Europian e ka një rol kyç në këtë drejtim, prandaj Kosova duhet të përdorë atë edhe për çështjen e liberalizmit të vizave. Sipas …

Lexo më shumë »

Kerry i shkruan Thaçit, lavdëron qasjen e Kosovën për UNESCO

Kryediplomati amerikan John Kerry, i ka shkruar Ministrit të Jashtëm Hashim Thaçit. Ai e lavdëruar qasjen e Kosovës për anëtarësim në UNESCO, njëherësh ka kundërshtuar përpjekjet serbe për të ngjyrosur Kosovën si shtet radikal islamik. Sekretari i Departamentit të Shtetit, Kerry, përmes letrës ka premtuar përkrahje të plotë për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO. Sipas Kosova Press, sekretari Kerry ka thënë …

Lexo më shumë »

Tërnava kërkon përkrahje financiare për BIK-un nga Ministri i Katarit

Myftiu i Kosovës, Naim ef. Tërnava, me ftesë të ministrit për vakëfe dhe çështje fetare – Gaith Al Kawari, ka nisur sot vizitën e tij zyrtare në kryeqytetin e Katarit, Doha. Gjatë takimit me ministrin Al Kawari, Myftiu Tërnava e falënderoi qeverinë dhe popullin e Katarit për përkrahjen dhe ndihmën që i ka dhënë Kosovës dhe populli të saj gjatë …

Lexo më shumë »

Veseli: Bllokimi i Kuvendit, shkelje e rregullores

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka thënë se sjellja e opozitës në Kuvend, është shkelje e rregullores së këtij institucioni. “Ne kemi ligjet dhe Kushtetutën, po ashtu Kuvendi ka rregullore. Bllokada është kundër të gjitha rregulloreve dhe ligjeve në vend, po ashtu është një gjendje e pahijshme, shumica mund të bëjë edhe shumë ndryshime”, ka thënë ndër të …

Lexo më shumë »
BelgiumBrazil