Ballina / Tag: Reforma ne drejtesi

Tag: Reforma ne drejtesi

Hahn: Nisni ndëshkimet për korrupsion

Shqipëria dhe vendet e tjera kandidate për anëtarësimin në BE duhet të dëshmojnë me veprime konkrete zbatimin e reformës në drejtësi dhe ndëshkimin e politikanëve apo njerëzve me pushtet të përfshirë në afera korruptive. Përpara parlamentarëve në Strazburg, komisioneri për Negociatat e Zgjerimit, Johanes Hahn, duke iu referuar edhe Shqipërisë tha se, miratimi thjesht me votë i ligjeve nuk mjafton. …

Lexo më shumë »

BE jep 10 milionë euro për “Vetting”-un

Është mbledhur në Tiranë tryeza e radhës e Komitetit të Monitorimit të Fondeve (IPA), ku, veç ministres së Integrimit, Klajda Gjosha dhe përfaqësuesve të lartë të Komisionit Europian, ishin të pranishëm dhe aktorë të shoqërisë civile. Në fjalën e saj, Gjosha u ndal tek mbështetja që Komisioni Europian i ka dhënë Reformës në Drejtësi dhe në veçanti procesit të “Vetting”-ut. …

Lexo më shumë »

Këshilli i Ministrave të Jashtëm të BE-së mbështet hapjen e negociatave

Ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian ranë sot dakord me rekomandimin e Komisionit Evropian për hapjen e bisedimeve me Shqipërinë. “Këshilli vëren pozitivisht rekomandimin e Komisionit për të hapur bisedimet e anëtarësimit më Shqipërinë, në varësi të një përparimi të besueshëm dhe të prekshëm në zbatimin e Reformës në Drejtësi, në veçanti të vlerësimit të gjyqtarëve dhe …

Lexo më shumë »

Xhafaj rrëzon propozimin e Bashës për ndryshimin e “Vetting”-ut

“Kjo është gjëja më absurde që kisha dëgjuar ndonjëherë në jetën time parlamentare, që partitë politike paskan fuqi të zhbëjnë Gjykatën Kushtetuese”. Me këtë përkufizim, mazhoranca e refuzoi propozimin e kreut të opozitës për të ndryshuar me konsensus ligjin e “vetting”-ut në pikat që opozita e konsideron antikushtetues. “Përfundimisht e bëri një kauzë në Gjykatën Kushtetuese, me të vetmin qëllim …

Lexo më shumë »

Greqia paralajmëron vendosjen e VETO-s për Shqipërinë

Raporteri i Shqipërisë në Parlamentin Europian Knut Fleckentein i kërkon Komitetit të Jashtëm të PE t’i hapë dritën jeshile hapjes së negociatave me Shqipërinë. Raporteri Fleckenstain tha se në rastin e Shqipërisë mund t’i kërkohen të përmbushë kriteret në reformën në drejtësi dhe ndërkohë negociatatat me këtë vend të hapen. Por eurodeputetët grek duket sikur kanë zbrazur gjithë zemërimin në …

Lexo më shumë »

PR: Hapja e negociatave, detyrim për reformën zgjedhore

Partia Republikanë ka përshëndetur vendimin e Komisionit Europian për të rekomanduar hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian, por thotë se ky vendim është një detyrim ndaj klasës politike shqiptare për të nisur urgjentisht reformën zgjedhore. Nënkryetarja e republikanëve, Brunlida Laboviti doli këtë të premte me një deklaratë për shtyp, ku theksoi se tashmë zbatimi i Reformës …

Lexo më shumë »

Berisha: Rama foli me tepsi në kokë, negociatat do t’i hapë PD-ja

Ish-kreyeministri i Shqipërisë, Sali Berisha në Kuvend tha se negociatat do të hapen nga PD-ja. Ai tha se Rama sot foli si njeri me tepsi në kokë. “Foli si njeriu me kokë në tepsi. E ka të qartë që e ka kokën në tepsi nga ky raport i cili në çdo rrjesht, në çdo fjalë, në çdo presje i thotë …

Lexo më shumë »

Pas përjashtimit nga PD, flet deputeti Mhill Fufi

Deputeti i Lezhës Mhill Fufi ka folur për arsyet që e çuan të thyejë vendimin e grupit parlamentar të Partisë Demokratike duke qëndruar në Kuvend dhe duke votuar pro ligjeve që i takojnë reformës në drejtësi. Në një komunikim me mediat deputeti tha se nuk ka ende një njoftim nga Partia Demokratike për përjashtim të tij nga grupi parlamentar. Ai …

Lexo më shumë »

PD-ja përjashton nga grupi deputetin Mhill Fufi. Shkeli bojkotin

Vetëm pak momente nga votimi në Kuvendin e Shqipërisë edhe të ligjit të 7 të Reformës në Drejtësi, ai për institucionet e KLGJ-së dhe KLP-së, Partia Demokratike ka marrë një vendim drastik ndaj njërit prej deputetëve të saj. Mhill Fufi, deputet nga zona e Laçit i të partisë kryesore të së djathtës në opozitë, sipas burimeve nga vet PD-ja është …

Lexo më shumë »

Bushati: Shqipëria, mbështetje nga SHBA dhe BE për reformat

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati ka deklaruar se Shqipëria nuk ka vetëm vullnetin për të kryer reforma, por dhe mbështetjen e jashtëzakonshme të partnerëve si Bashkimi Europian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Gjatë fjalës së mbajtur me rastin e 25 vjetorit të anëtarësimit të Shqipërisë në OSBE, Bushati u ndal te reformat e ndërmarra në mënyrë të …

Lexo më shumë »
BelgiumBrazil