Ballina / Tag: Shkoder

Tag: Shkoder

Shkodër, banorët e përmbytur grevë urie më 25 janar

Më 25 Janar në orën 09.00 zyrtarisht një përfaqësi e banorëve të lagjes “Livade” në qytetin e Shkodres, ashtu siç kanë paralajmëruar edhe më herët, do të hyjnë në grevë urie. Ato kanë dorëzuar në Drejtorinë e Policisë njoftimin për këtë vendim ekstrem, i cili sipas tyre vjen nga gjendja e vështirë ekonomike dhe mosdhënia e dëmshpërblimit të përmbytjeve të …

Lexo më shumë »

Viktimat e trafikimit, shtohet identifikimi, në dy vite 18 raste

Identifikimi, intervistimi dhe mbrojtja e viktimave të trafikimit është kthyer në një proces më cilësor, jo vetëm sa i takon trajtimit, por edhe dënimit të personave përgjegjës. Sipas zyrës kombëtare të antitrafikimit, kjo i dedikohet ngritjes së strukturave të posaçme, shtimit të dhomave të intervistimit dhe përmirësimit të infrastrukturës. “Në 2013 ishte 1 i dënuar nga Gjykata e Krimeve të …

Lexo më shumë »

Shkodër – Mjekët sërish në protestë: Abrogoni nenin për “gabimet mjekësore”

Për të tretën të enjte me rradhë, mjekët  e spitalit rajonal të Shkodrës kanë dalë sërish në protestë për ndryshimin e ligjit që dënon mjekët për gabimet në punë. Protesta po mbahet në hyrje të spitalit. Mjekët kërkojnë të aborgohet neni 96 i kodit penal i cili trajton si vepër penale, gabimet mjekësore. Ata i quajnë të rënda veprimet e ndodhura …

Lexo më shumë »

Konsullata italiane në Shkodër do të shndërrohet në pallat multifunksional

Alberto Cutillo, ambasador i Italisë në Shqipëri: Mirëserdhët në prezantimin e projektit të rikonstrukturimit të konsullatës së Shkdorës. Me këto pak fjalë në shqip i ka uruar mirëseardhjen të pranishëmve në sallën e këshillit bashkiak, ambasadori Italian Alberto Cutillo. Zgjodhi prag festat e fundvitit që qytetarëve të Shkodres t’i prezantojë projektin që do ta zhndërrojë konsullatën e nderit, në pallat multifunksional, …

Lexo më shumë »

Demarkacioni – Kryeministri i Kosovës dhe ai malazez takim sekret në Shkodër

Ka përfunduar pas rreth 90 minutash diskutimesh takimi midis kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa dhe homologut të tij malazez Dushko Markoviç si dhe delegacionet përkatëse takim i zhvilluar në qytetin e Shkodrës. Pas takimit, ata nuk kanë preferuar të flasin për mediat. Takimi u zhvillua në një prej hoteleve në qytetin verior. Burime nga takimi thanë se pjesë e bisedimeve …

Lexo më shumë »

“Discovery” prangos të riun në Shkodër

Policia e Shkodrës ka finalizuar me sukses operacionin “Discovery”, duke vënë në pranga një 28 vjeçar. Policia bën të ditur se shtetasi i arrestuar është Fatmir Lekaj, banues në Shkodër, i cili dyshohet se më datë 15.07.2016, në lagjen “Naim Gjybegu” në këtë qytet, tentoi të vriste me armë zjarri shtetasin S.P. /Tch/

Lexo më shumë »

Shkodër – Vodhën bizhu floriri dhe euro në një banesë, arrestohen adoleshentët

Dy të mitur kanë rënë në prangat e policisë së Shkodrës si autorë të dyshuar për vjedhjen e një banese. Unifrmat blu kanë arrestuar shtetasit, K.G. 14 vjeç dhe M.K. 15 vjeç. Arrestimi i adoleshentëve u bë pasi dyshohet se në datë 26.11.2016, kanë kryer vjedhje në bashkëpunim me njëri-tjetrin, në banesën e shtetasit GJ.T. 31 vjeç, banues në Shkodër, …

Lexo më shumë »

Korrupsioni, pezullohen dy pedagogë të Universitetit të Shkodrës

Rektorati i Universitetit të Shkodrës ka vendosur të pezullojë nga detyra dy pedagogë, të cilët janë arrestuar dy ditë më parë me akuzën e korrupsionit. Sipas njoftimit të dhënë nga ana e këtij universiteti, rektorati është mbledhur urgjentisht dhe ka marrë masa. “Rektorati i universitetit është mbledhur urgjentisht dhe vendosi pezullimin nga detyra e zv. dekanit të Fakultetit të Shkencave …

Lexo më shumë »

Pranga pedagogëve në Shkodër, merrnin 700 euro për një provim

Një hetim i Prokurorisë së Shkodrës ka zbuluar se disa shefa departamentesh dhe studentë të Fakultetit Filologjik në Universitetin “Luigj Gurakuqi”, nëpërmjet disa personave që kryenin rolin e sekserëve, kanë krijuar një skemë korrupsioni në dhënien e provimeve në vlera monetare që varionin nga 200- 700 euro për provim. Prokuroria e Shkodrës nisi hetimet e sinjalizuar nga Policia dhe më …

Lexo më shumë »

Shkodër, Sekuestrohen 107 kg kanabis, 6 persona të arrestuar

Dy operacione antidroge kanë bërë të mundur sekuestrimin këtë të dielë të 107 kg kanabis sativa. Burime nga policia e Shkodrës bëjnë me dije se në pranga janë vënë 6 persona si posedues të këtyre lëndëve narkotike. Të arrestuarit janë Gjergj Gjuraj, 56 vjeç, Klodian Dani, 31 vjeç, Dorjan Gjeloshi, 26 vjeç, Viktor Gjeloshi, 23 vjeç, Eduard Avdia, 28 vjeç, …

Lexo më shumë »
BelgiumBrazil