Ballina / Tag: Shqipe

Tag: Shqipe

Nuk e lejonte të shikonte fëmijët, shqiptari vret gruan dhe vjehrrën

Rino Begu, 40-vjeçari shqiptar është protagonist i një tragjedie të ndodhur mbrëmë në provincën Rovigo të Italisë. Begu ka vrarë ish-gruan e tij shtetasen moldave Rosica Montana 31 vjeç, Maria Ascarov 51 vjeç nënën e saj, në fund në gjendje depresive i ka dhënë fund jetës. Burime policore bëjnë me dije  se Begu ka përdorur një pistoletë të kalibrit të lartë, …

Lexo më shumë »

Vodhi 65 mijë paund, shqiptari: I kisha për nënën e sëmurë

Një shtetas shqiptar hyri në një apartament ku jetonte një e moshuar 71­-vjeçare me një vajzë me aftësi të kufizuara, për të grabitur para.  Ngjarja ka ndodhur në Pensnett rë Britanisë së Madhe. Shqiptari i arrestuar ka deklaruar se e bëri këtë për të paguar operacionin e nënës së tij në Shqipëri. Sipas medieve britanike, në pranga ka përfunduar shtetasi Fatmir …

Lexo më shumë »

Gjermani, azilkërkuesi shqiptar humb jetën pas një përleshje me thika

Një azilkërkues shqiptar ka humbur jetën pas një përleshje me thika në Pulheim të Gjermanisë, të ndodhur mbrëmjen e djeshme. Mësohet se 26-vjeçari shqiptar është përleshur me një tjetër azilkërkues, më të cilin punonte së bashku në kamp.Konflikti fizik mes tyre ka shkuar deri në përdorimin e armëve të ftohtë, duke sjellë për pasojë vdekjen e të riut. Dy banorë panë …

Lexo më shumë »

Arrestohet tregtari shqiptar, fshihte drogën te perimet

Një shqiptar që punonte si tregtar perimesh në Leçe të Italisë, është arrestuar, pasi u kap me drogë në automjetin e tij. Operacioni për kapjen e shqiptarit, të identifikuar si Skerdian Mekaj 28 vjeç, ishte koduar “Giravolte”. Shqiptari lëvizte me mjetin e tij dhe shiste perime në disa zona të Leçes. Mirëpo, fitimet më të mëdha sigurisht që nuk i …

Lexo më shumë »

38 vjeçari nga Durrësi zgjidhet shkencëtari më i mirë i ri për vitin 2015

Sukseset e shqiptarëve në botë janë të mëdha, një ndër emrat më të fundit që është shfaqur është shkencëtari Edor Kabashi. Kabashi ka marrë çmimin “ENCALS Young Investigators Award” apo Çmimi ENCALS për Hulumtuesit e Rinj për vitin 2015. 38-vjeçari nga Durrësi u nderua si shkencëtari më i mirë i grup moshës nën 40 vjeç falë punës shkencore të tij …

Lexo më shumë »

Shqiptarët raca më e bukur në Europë (foto)

Revista “Sia” shkruan se shqiptarët janë raca më e bukur në Europë. Vajzat shqiptare janë shumë të bukura, me flokë të errët dhe hera herës me sy gri. Janë si skocezet e shek.17 por në të njëjtën kohë janë edhe shumë të bukura dhe inteligjente. Ato janë kombinimi perfekt me bukurinë klas dhe atë ekzotike. Një tjetër detaj i rëndësishëm që …

Lexo më shumë »

Në Ulqin u mbajt “Dita e Miqësisë së Gazetarëve Shqiptarë”

Në Ulqin dje ishte një grup gazetarësh nga të gjitha trevat shqiptare në rajon. Kjo veprimtari u zhvillua në kuadër të edicionit të tretë të “Ditës së Miqësisë së Gazetarëve Shqiptarë” ku u veçua bashkëpunimi i gazetarëve dhe nxitja e vlerave profesionale të njerëzve të mediave. Ky bashkëpunim i gazetarëve shqiptarë, ka si objektiv nxitjen e vlerave profesionale të njerëzve …

Lexo më shumë »

Belgjika dënon shqiptarët, ja si grabisnin duke mos lënë gjurmë

Gjykata e Apelit në Bruksel dënoi me 10 vjet burg kreun e një bande shqiptarësh, që është përgjegjëse për më shumë se 200 grabitje dhe tentativa grabitjeje në qytete të ndryshme të Belgjikës. Ndërkohë me 5 vjet burg u dënua një tjetër anëtar i bandës. Gjatë një tentative grabitjeje grupi la të vdekur një të moshuar, i cili u përlesh …

Lexo më shumë »

Itali, arrestohen dy skafistë shqiptarë

Janë arrestuar sot dy skafistë shqiptarë nga policia italiane. Raportohet se dy shqiptarët kanë hedhur në det disa objekte pasi kuptuan se po ndiqeshin nga policia. Në përjekje për t’u larguar, njëri prej skafistëve ka humbur ekuilibrin dhe ka rën në det. Më pas ai u arrestua nga policia e vendit. Të dy shqiptarët e arrestuar janë të moshës 26 …

Lexo më shumë »

Humbë jetën në Siri një shqiptar nga Shkupi

Një 35-vjeçar shqiptar nga fshati Hasanbeg i Shkupit ka humbur jetën në luftimet në Siri. Për vdekjen në luftimet në Siri të shqiptari 35-vjeçar nga Hasanbegu, sot është njoftuar edhe familja e tij. Ndryshe, ky është rasti i dytë brenda një jave që një shqiptar humb jetën duke luftuar në Siri. Edhe një javë më parë u raportua se duke luftuar …

Lexo më shumë »
BelgiumBrazil