Ballina / Tag: Zoran Zaev

Tag: Zoran Zaev

Zaevi – Rekës: Qeverinë e re të Maqedonisë do ta formojë LSDM-ja

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev, ka pritur pasdite në takim ambasadorin shqiptar në Shkup, Fatos Reka, me të cilin kanë diskutuar për zhvillimet politike pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 11 dhjetorit. Zaevi ka deklaruar se pret që pas 29 janarit, Nikola Gruevski ta kthejë mandatin për formimin e qeverisë dhe se LSDM-ja është partia e cila do të formojë …

Lexo më shumë »

Përfundoi takimi mes Ahmetit dhe Zaevit

Pas vizitës së djeshme të kryetarit të BDI-së, Ali Ahmeti me Nikolla Gruevskin, sot ai u takua edhe me kryetarin e LSDM-së, Zoran Zaev. Këtë takim e kanë konfirmuar të dy partitë përmes komunikatave të tyre. Në komunikatat e të dy partive nuk thuhet se është biseduar për formimin e Qeverisë së re. “Ky është takimi i parë në nivel liderësh …

Lexo më shumë »

Zaev-Multanowski: Duhet të formohet Qeveri e përgjegjshme

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev, sot ka pritur në takim ambasadorin e Polonisë në Maqedoni, Jacek Multanovski, me të cilin kanë biseduar për procesin zgjedhor në Maqedoni dhe situatën e krijuar pas tyre. Nga LSDM-ja njoftojnë se Zoran Zaev në takim ka thënë se është krenar me rezultatet e arritura në zgjedhjet e parakohshme parlamentare dhe i tha ambasadorit se …

Lexo më shumë »

Zeqiri i kërcënohet Zaevit: Nuk u angazhova që të mos zbatohet dygjuhësia

Anëtari i bordit ekzekutiv nga rradhët e LSDM-së, Muhamet Zeqiri në një intervistë për agjensionin “Anadolija” duke i komentuar premtimet parazgjedhore për përdorimin e gjuhës shqipe të kryetarit të LSDM-së Zoran Zaev. Zeqiri tha se është i bindur se ajo nuk është një mashtrim për të marrë vota dhe se ai do të jetë zëri i fuqishëm i shqipëtarëve në …

Lexo më shumë »

Zaev fton shqiptarët në koalicion kundër Gruevskit

Kryetari i Lidhjes Social Demokrate, Zoran Zaev i ka bërë thirrje të gjitha partive politike shqiptare, që fituan mandate në zgjedhjet e së dielës, që t’i bashkohen partisë së tij për formimin e qeverisë së re dhe ta refuzojnë Nikolla Gruevskin. “Regjimi nuk guxon të formojë qeverinë e Maqedonisë. Të gjitha partitë, përveç VMRO DPMNE-në nuk duhet të mendojnë për …

Lexo më shumë »

Zaevin e nxjerrin me plis në Ditën e Flamurit [foto]

Një pjesë e mediave të afërta me VMRO-DPMNE sot me rastin e Ditës së 28 Nëntorit – Festës së Flamurit dhe Pavarësisë së shtetit shqiptar e kanë nxjerrë liderin e LSDM-së, Zoran Zaev me plis në kokë. Në tekstin e shkruar dhe të shpërndarë në shumë portale theksohet se Zaev është një nga politikanët që po angazhohet për federalizimin dhe …

Lexo më shumë »

PDS: Dygjuhësia është thirrje e drejtpërdrejtë për destabilizim politikë dhe ekonomik

Partia Demokratike e Serbëve në Maqedoni vlerëson se asnjë kalkulim politik i zgjedhur nuk mund, dhe nuk duhet të jetë i rrezikshëm për shtetin. ‘Deklaratat e kryetarit të LSDM-së, Zoran Zaev për dygjuhësinë, e cila në thelb është vetëm një emër tjetër për ndryshimin e sistemin kushtetues të drejtësisë dhe thirrje të drejtpërdrejtë për destabilizim politik dhe ekonomik të vendit, …

Lexo më shumë »

Wilson-Zaev: Zaev kryeministri i ardhshëm i Maqedonisë

Mbrëmë kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev, mori pjesë në mbledhjen e Këshillit Atlantik, e cila u mbajt në Mal të Zi. Zaev realizoi takim me nënkryetarin e Këshillit Atlantik, Damon Wilson, i cili në rrejtin e rij social në Twitter e shpalli Zaevin si kryeministër të ardhshëm të Republikës së Maqedonisë./Telegrafi/

Lexo më shumë »

Zaev: Do të bëjmë gazifikimin e gjithë Maqedonisë

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, sot nga Strumica premtoi se pas fitores së 11 dhjetorit do të gazifikojë gjithë Maqedoninë dhe do të vendosë stacione të gazit në 32 qytete në Maqedoni. “Jam këtu t’ju premtoj se pas 11 dhjetorit, stacione të gazit do të ketë në 32 qytete të Maqedonisë, do të bëjmë gazifikimin e gjithë Maqedonisë”, deklaroi Zaev. …

Lexo më shumë »

Zaev: Listat tona do të jenë të mbushura me intelektualë

Partia opozitare e udhëhequr nga Zoran Zaev, Lidhja Social Demokrate e Maqedonisë asesi nuk i zbulon listat e deputetëve. Zoran Zaev tha se do të ofrojnë diçka të re që nuk është parë deri tani. ”Do të kemi listë të pasur me intelektualë të njohur. Do të kemi risi që nuk i keni parë deri tani në zgjedhje. Jemi në …

Lexo më shumë »
BelgiumBrazil